„Nem politikai programok mentik át a Kárpát-medencei magyar közösségeket a jövőnek, hanem az anyaországi diákok érdeklődése, a tanárok céltudatos szervezőkészsége, a hazai civilek adományai, a határon túliak nagyratörő tervei; egyszóval a civil társadalom ereje” – hangsúlyozta dr. Simon Attila István, a Földművelésügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára a Hármashalom Alapítvány által a Zrínyi Ilona Ösztöndíjprogram alapításának 10. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen a II. Rákóczi Ferenc Tanárképző Főiskolán.

Amikor 2003-ban egy, a Kárpát-medence tájait rendszeresen járó kis baráti társaság mindössze pár ezer forintos magán-felajánlásaiból, teljesen civil alapon létrehozta a Hármashalom Alapítványt, egyáltalán nem úgy tűnt, hogy a határon túli magyarok ügyei kiemelt figyelmet kaphatnak a közeljövő Magyarországán” – emlékeztetett az államtitkár, aki a civil szervezet alapító elnökeként tevékenykedett. Akkoriban még a kettős állampolgárság ügyét sem sikerült rendezni, és sokan kifejezetten gazdasági tehertételként tekintettek a határon túli magyarokra. Azóta kiderült, hogy a szomszédos országokban élő magyarság már a magyar állampolgárság birtokában sem özönlötte el a hazai munkahelyeket, tehát a riogatás alaptalan volt – idézte fel a múltat Simon Attila István, aki szerint nagy szavak helyett a civil szolidaritás és az ebből fakadó cselekvés lehet az alapja a határon túli magyarság megmaradásának.

„Egy felelős magyar nemzetpolitikának le kell vonnia a tanulságot az elmúlt évtizedek történéseiből. Alapvető felismerés, hogy nem engedhetjük meg magunknak a megosztás luxusát. Amellett, hogy ez erkölcsileg sem lenne helyes, rájöhettünk arra, hogy egyszerűen nem vagyunk elegendően ahhoz, hogy törzsi ellentétek mentén hagyjuk felszabdalni a nemzetet nekünk tetsző, és nem tetsző részekre. Nekünk mindenkire szükségünk van, aki a mi közösségünket, a magyar nemzetet vállalja” – szögezte le a nemzetpolitikával kapcsolatban dr. Simon Attila István.

Az államtitkár szólt arról is, hogy a Kormány felelősséget érez az összes magyar közösség agrártársadalmáért is, és azokat szeretné összekötni egymással. Ennek érdekében az ünnepséget követően támogatási szerződéseket írtak alá a Pro Agricultura Carpatica Megyei Jótékonysági Alapítvánnyal, a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetségével, a „Terra Dei” Kárpátaljai Mezőgazdasági Szaktanácsadó Központtal, valamint a Viski Zöld Falusi Turizmus Szövetséggel. A 21 millió forintos támogatás segítséget nyújt 500 gazdálkodónak és családjának ahhoz, hogy az idei évi gazdálkodásuk biztosított legyen. A mintegy 2000 ember megélhetését segítő támogatásból egyebek mellett vetőmagok, növényvédőszerek illetve haszonállatok beszerzését biztosítja az agrártárca. A Hármashalom Alapítvány 2005 óta működő ösztöndíj-programja az anyanyelvi oktatásért áldozatot hozó pedagógusokat támogatja. Az elmúlt évtizedben közel nyolcszáz kárpátaljai tanár és óvónő részesült a Hármashalom Alapítvány ösztöndíjban; közülük sokan több alkalommal is győztesen pályáztak. A hagyományos értékelési rendszer szerint azok nyerik el a legtöbb pontot, akik a nyelvi szempontból legnehezebb, távoli szórványvidékekről jelentkeznek. Ennek oka, hogy ez a legjobb módja a szórvány erősítésének. A program eredményessége nem utolsósorban a változatos támogatói körnek is köszönhető: a civilek és a cégek támogatása mellett az elmúlt években számottevő támogatást nyújtott a Bethlen Gábor Alapkezelő is.

„Tíz év távlatából már látszik, hogy ez egy misszió; néhol magányos, néhol hiányos, de a magunk erejéből ennyire tellett. Ha sikerült elérni, hogy a több ezer kedvezményezett kárpátaljai magyar pedagógus előtt felcsillant a remény, akkor már megérte az erőfeszítés” – hangsúlyozta az ünnepségen dr. Simon Attila István.

Az államtitkár a beregszászi Magyar Főiskolán tartott rendezvényen beszámolt a Földművelésügyi Minisztérium és háttérintézményei segítő gyűjtéséről is, melynek révén egy kamionnyi tartós élelmisztert juttatnak el a kárpátaljai magyarság rászoruló tagjainak.



(Földművelésügyi Minisztérium Sajtóirodája)