A Dél-Alföld – Európai Unió Egyesület alapító elnökének Erdős Norbert európai parlamenti képviselő adta át a kitüntetést a Jókai Színházban megrendezett ünnepségen. A díjazottat és Dr. Simon Attila István, a Földművelésügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára méltatta.


Davidovics László elsősorban azzal érdemelte ki a rangos elismerést, hogy példásan használta ki az Európai Unió adta oktatási-kulturális együttműködési lehetőségeket az általa vezetett iskola és a tágabb közösség javára. Fotó: FM Sajtó

Az államtitkár kiemelte: az agrártárca nagyon büszke arra, hogy Európai Polgári Díjjal elismert iskolaigazgatója van a minisztériumhoz tartozó szakiskolának. „Davidovics László személyében egy igazi európai polgárhoz került az Európai Polgári Díj 2015-ben Magyarországon.” –  hangsúlyozta Dr. Simon Attila István.

A békéscsabai iskolaigazgató mellett a SPIDER Miskolci Mentőcsoport az Európai Parlament által alapított Európai Polgári másik magyarországi díjazottja 2015-ben. Az Európai Parlament által 2008-ban alapított Európai Polgári Díjat olyan kivételes teljesítményt nyújtó személyeknek, illetve szervezeteknek ítélik oda, akik hozzájárultak a közös megértés, a polgárok és a tagállamok közötti szorosabb integráció előmozdításához, vagy az unió értékeinek képviseletére hivatott programokat alakítottak ki.

Davidovics László harmincegy éve tanít, és huszonegyedik tanéve dolgozik a Bethlen Gábor Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégiumban, amelynek 2013. augusztus 1-től megbízott, 2015. július 1-től öt évre kinevezett intézményvezetője. Tizenhét éve belföldi valamint Európai Uniós agrár-szakképzési és kísérleti programokat koordinál. Kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként:
•    2006-ban Országos Mobilitási Nívódíjjal jutalmazták a „Mezőgazdasági szakoktatás gyakorló pedagógiai képzőhelyei és szerepük a vidékfejlesztésben” projekt lebonyolításáért,
•    2007-ben Országos Mobilitási Nívódíjat kapott a „Nónius lovak bölcsője – képzés és gazdaság egysége” projekt koordinálásáért,
•    2009-ben Leonardo Mobilitási Minőségi Tanúsítvánnyal ismerték el érdemeit,
•    2014-ben pedig az 1848/49-es Forradalom és Szabadságharc Évfordulója, március 15. alkalmából a Magyar Érdemrend Tiszti Keresztjét vette át Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter úrtól a magyar és a francia mezőgazdasági szakoktatáson belüli kapcsolatok erősítése érdekében végzett, másfél évtizedes kiemelkedő munkája elismeréseként.Fotó: FM Sajtó

Irányítása alatt a Bethlen Gábor Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium előtt új távlatok nyíltak meg a lehívható Európai Uniós támogatásokkal. Tevékenyen részt vállalt abban, hogy a nemzetközi partnerség Gyomaendrődön is érezhető legyen.

14 szakmai szervezettel, szakiskolákkal, önkormányzatokkal, kis- és középvállalkozásokkal 2004-ben megalapította a Dél-Alföldi - Európai Unió Gazdasági, Kulturális, Oktatási Integrációs Együttműködést Koordináló Egyesületet.

Az egyesületi aktivitásának, az ott szerzett kapcsolatainak az általa vezetett intézmény nemzeti és Európai Uniós programokban való részvétele kimagasló.

A Bethlen Gábor Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium 1997 óta sikeresen együttműködik a franciaországi Poitou-Charentes-i és Limousin régiók intézményeivel és szakmai szervezeteivel. A kooperáció során francia szakképző iskolák diákjait fogadják Gyomaendrődön és az iskolával együttműködő kis-és középvállalkozásokat bemutatják. A francia diákok együtt gyakorlatoznak a Bethlen iskola tanulóival, akik így tökéletesítik a nyelvi és szakmai ismereteiket.

2004-től a Leonardo da Vinci, majd az Erasmus program keretében folyamatosan szervezi diákok és szakoktatók, szakemberek számára a mobilitási programokat.

Magyarország Párizsi Nagykövetségén 2013-ban a Dél-Alföldet mutatta be a március 15-i ünnep alkalmából.

2015-ben az FM Agrár-Szakképző Iskolák Hálózatát mutatta be a Párizsi Nemzetközi Mezőgazdasági Kiállításon.

(FM Sajtóiroda)