Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) Európai és Közép-ázsiai Regionális Hivatalának vezetője, Vladimir Rakhmanin mutatta be a régió élelmezési és mezőgazdasági helyzetét vázoló tanulmányt a sajtó képviselőinek.

Az eseményen a Földművelésügyi Minisztérium képviseletében Tóth Katalin helyettes államtitkár vett részt, aki a tanulmány kapcsán méltatta a FAO élelmezésbiztonság megvalósítását támogató tevékenységét. Párhuzamot vont továbbá a legnagyobb ENSZ szakmai szervezet és a magyar agrárkormányzat élelmezésbiztonság megvalósításával kapcsolatban kitűzött céljai és az ennek elérése érdekében hozott intézkedések között.

A gazdasági, társadalmi, és környezeti szempontból fenntartható élelmiszertermelésnek alapfeltétele, hogy megbízható információk álljanak a politikai döntéshozók, a gazdasági szereplők és a társadalom rendelkezésére. Mindez azért fontos, hogy az egyes alternatívák közötti választás, a szakpolitikákról szóló döntések meghozatala szakmailag megalapozottan történhessen, amelyhez nélkülözhetetlenek az agrárstatisztika által biztosított megbízható, pontos információk. A FAO által publikált tanulmány az 53 országot magában foglaló Európai és Közép-ázsiai Régió mezőgazdaságának és élelmiszertermelésének aktuális folyamatait írja le.

 

Tóth Katalin elismerően szólt a közelmúltban a régió egyes országait jellemző alultápláltság csökkentésében elért eredményekről, és benne az ENSZ szakmai szervezetének a szerepéről. Az FM helyettes államtitkára az élelmezésbiztonság megvalósulását elősegítő programok kapcsán megemlítette a Magyar Kormány közelmúltban hozott intézkedéseit, amelyekkel a vidéki kistermelők, családi gazdálkodók támogatásával és szociális védelmi programokkal járult hozzá a vidéki szegénység és az élelmezésbizonytalanság csökkentéséhez.

Tóth Katalin a sikeres programok közül kiemelte az Iskolagyümölcs és Iskolatej programot, valamint Mintamenza programot, amelyeknek köszönhetően biztosított iskolás és óvodás gyermekek egészséges, helyben megtermelt élelmiszerekkel történő étkeztetése. Ezek a programok emellett hozzájárulnak a vidéki munkahelyteremtéshez is. A Szociális közmunkaprogramnak köszönhetően elmaradott térségekben példaértékű mezőgazdasági és kertészeti projektek indultak. Ezek jövedelmet és gazdálkodási tapasztalatot biztosítanak a közmunkaprogramban foglalkoztatottaknak.

Tóth Katalin emlékeztetett arra, hogy a magyar szaktárca a programok során szerzett tapasztalatait kész megosztani a FAO-val és a fejlődő országok szakértőivel annak érdekében, hogy a vidéki szegénység és az ezzel szoros összefüggésben levő élelmezésbizonytalanság a többi érintett régiós országban is csökkenjen.

Magyarország 1949-ben csatlakozott a FAO-hoz, és a szervezet a rendszerváltásig jelentősen támogatta a hazai mezőgazdaság és élelmezésbiztonság fejlesztését. A FAO és Magyarország jó szakmai és diplomáciai kapcsolata ezután is megmaradt, melynek eredményeképpen a világszervezetnek jelenleg 2 jelentős, mintegy 200 magyar szakértőnek munkát adó irodája működik Budapesten, emellett az FM ösztöndíjas programot és fejlesztési projekteket finanszíroz ezen együttműködés keretében.

(FM Sajtóiroda)