Magyarország Kormányának alapvető célkitűzése, hogy a magyarlakta tájak, falvak és kistérségek versenyképessé váljanak, a vidék a nemzet motorja legyen – jelentette ki Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetsége által szervezett szakmai rendezvényen.
A Földművelésügyi Minisztériumban tartott eseményen a helyettes államtitkár bemutatta az agrártárca 2012 óta végzett külhoni tevékenységét, így a magyar agrár-érdekképviseleti kapcsolati háló kiépítését és folyamatos működtetését, a versenyképes agrároktatás elméleti és gyakorlati oldalát egyaránt erősítő programokat, illetve beszélt a szülőföldön való érvényesülést elősegítő gazdaságfejlesztési programok agrárágazati aspektusáról. Tóth Katalin meglátása szerint a Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetsége által végzett munka a kertészeti ágazat oldaláról beleilleszthető a felsorolt tevékenységekbe, és felajánlotta a Szövetséggel való szorosabb együttműködés kialakítását is.
A helyettes államtitkár előadásában kitért arra is, hogy Magyarország természeti adottságainak köszönhetően évszázadok óta jelentős, világszerte elismert mezőgazdasági termelést folytat, amelynek meghatározó hányadát a hazai élelmiszeripar dolgozza fel. Mint mondta: a magyar mezőgazdaság növekedési pályára állt, ez jól megfigyelhető a termelési és a jövedelmi mutatókban egyaránt. A helyettes államtitkár kiemelte, hogy a magyar mezőgazdaság sok tartalékkal bír, adottságainak még hatékonyabb kihasználásával szerepe tovább nőhet az Európai Unió mezőgazdaságában a következő évek során.
Tóth Katalin szerint az egészséges életmódra való törekvés, a természetes és minőségi alapanyagok iránti kereslet, valamint az élhető, egészséges, zöld környezet iránti növekvő igény nagyban hozzájárul a kertészeti ágazat jövőbeni sikereihez a teljes Kárpát-medence területén. A gabona- és a hús- mellett a kertészeti ágazat képezi a magyar mezőgazdaság harmadik pillérét. Az elmúlt húsz évben az ágazat nem tudta azt a lendületes fejlődést produkálni, amit az adottságai lehetővé tennének, a kutatás-fejlesztési programok, a megfelelő szakképzett munkaerőképzés, a termőhelyi és célirányos fejlesztések, valamint a magyar-magyar kertészeti vállalkozások kereskedelmi kapcsolatainak erősítése, bővítése változtathatnak ezen – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Tóth Katalin kiemelte, hogy a Földművelésügyi Minisztérium szakpolitikai programot dolgozott ki a zöldség-gyümölcs ágazat helyzetének fejlesztésére. Ennek célja, hogy a szektor olyan versenyképes, erős, magyar-magyar termelői összefogásban érdekelt ágazattá fejlődjön, amely képes a hazai és a külföldi piacok minőségi termékekkel történő ellátására – zárta előadását a helyettes államtitkár.
(FM Sajtóiroda)