A Földművelésügyi Minisztérium (FM) kiemelt célkitűzése a külhoni magyar gazdatársadalom szellemi, gazdasági, kulturális megerősödése, amelyhez a tárca, ahogy eddig is, a jövőben is minden támogatást meg fog adni – hangsúlyozta Tóth Katalin helyettes államtitkár a Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fórumának Agrárkonferenciáján, Gyergyószentmiklóson.
A nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár kiemelte, hogy rendkívül fontos a vidéki térségek közösségeinek megerősödése, ehhez azonban az agrárium és a mezőgazdaság megerősítése egyaránt szükséges.
Tóth Katalin kitért arra, hogy az idei évben az FM a Miniszterelnökséggel együttműködve indította el a hiánypótló falugazdász programot, amelynek segítségével többek között a határon túli magyar nemzetiségű gazdákhoz is eljuthatnak a gazdálkodásukat elősegítő információk, legyen az akár támogatási, vagy szakmai jellegű.
Az agrártárca fontosnak tartja, hogy a pályázati, illetve egyéb támogatási lehetőségekről, valamint a jogszabályok változásairól a gazdák naprakész információkkal rendelkezzenek. Ezt az igényt hivatott pótolni a falugazdász program, amelyet idén a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságával közösen finanszíroz a tárca. A kapcsolattartó, információátadó és érdekvédelmi szerepkörön belül a falugazdász hálózat községi irodáiban a falugazdászok ellátják a gazdaságok bejegyzési jogszabályokkal kapcsolatos ügyintézését, a tájékoztatást és a tanácsadást, valamint az agráriumot érintő pályázati, eszközbeszerzési, terményértékesítési lehetőségek figyelését. Ők végzik az időbeni tájékoztatást és tanácsadást, valamint az adott területi szövetséghez tartozó községi agráregyesületek szervezési és egyéb ügyeinek intézését is.
A tárca tanyafejlesztési programjának határon túli kiterjesztése szintén hozzájárul a külhoni gazdák megerősödéséhez, hiszen kisléptékű infrastrukturális beruházások megvalósításához és eszközvásárlásokhoz egyaránt anyagi támogatást kapnak a gazdák. Számos szervezet vissza nem térítendő támogatást elsősorban az agrárvállalkozások optimalizálására, valamint a tangazdaságok fejlesztésére használhatott fel.
Meggyőződésem, hogy a magyar vidék – amely nem zárul le a jelenlegi országhatárok mentén –, nagyszerű természeti adottságaira és hagyományaira támaszkodva, közös erővel elérhetjük azt, hogy a szorgalom és hozzáértés eredményre vezessen: az agrárium és a hozzákapcsolódó tevékenységek biztos megélhetést jelentsenek a gazdálkodók számára a jövőben is – zárta szavait Tóth Katalin.
(FM Sajtóiroda)