Az alacsony jövedelmű élelmiszerhiányos országok részére a támogatás leghatékonyabban a tudás átadásával történhet, nem pedig élelmiszer adományok formájában - mondta Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkára a Szent István Egyetemen tanulmányaikat ez évben kezdő külföldi diákok tanévnyitóján.

A Földművelésügyi Minisztérium által finanszírozott ösztöndíjas program 2007-ben indult, és a fejlődő országokból érkező hallgatók magyarországi agrárképzését támogatja. Tóth Katalin hangsúlyozta, az ösztöndíjas támogatást a minisztérium azért tartja kiemelt fontosságúnak, mert meggyőződése, hogy alacsony jövedelmű élelmiszerhiányos országok részére a támogatás leghatékonyabban a tudás átadásával történhet, nem pedig élelmiszer adományok formájában. Az idei év őszéig összesen 230 hallgató beiskolázása történt meg, közülük 160 fő szerezte meg a diplomáját. Legtöbbjük visszatért hazájába, hogy ott hasznosítsa a nálunk megszerzett tudást. A program 2016 őszétől folytatódik.

Tóth Katalin megemlítette, hogy 2015. szeptember 1-jén a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára a Talajok Nemzetközi Éve alkalmával Gödöllőn megrendezett Nemzetközi Talajismereti Képzés és Verseny című rendezvényen bejelentette a Minisztérium által létrehozott Alumni klub megalakulását. A tervek szerint a volt ösztöndíjasok bevonásra kerülnek a hazánk által rendezett eseményekbe, ezáltal is mélyítve az országaink közötti kapcsolatokat.  A versenyen a Földművelésügyi Minisztérium finanszírozásával 3 volt hallgató is részt vett: 2 fő Afganisztánból és 1 fő Koszovóbó

A helyettes államtitkár emlékeztette az ünnepség résztvevőit a mezőgazdaság fontosságára a világ élelmezésbiztonságának megteremtése és az éhezés csökkentése kapcsán.

(FM Sajtóiroda)