Az ENSZ Közgyűlés Dél-Dél Együttműködésért felelős bizottsága, a kínai kormány és Makaó önkormányzata közösen rendezte meg az ENSZ magas szintű stratégiai ülését a fejlődő országok közötti tudásmegosztás és tapasztalatátadás fórumaként szolgáló Dél-Dél és háromoldalú együttműködésről. Az ülésen részt vett közel 100 ország, több érintett ENSZ szervezet (FAO, IFAD, UNDP, UNOSSC, WHO, ILO), valamint az OECD magas szintű delegációja.
A fejlődő országokat tömörítő úgynevezett 77-ek csoportja stratégiai szövetségeket és hálózatokat hoz létre a Dél-Dél Együttműködés keretében számos szakterületen, így a mezőgazdaság területén is. Jelen együttműködés innovatív fejlesztési eszközöket igyekszik felmutatni az ENSZ fenntartható fejlesztési céljainak elérése érdekében.
A szervezők a magyar agrártárca elkötelezettsége, kiváló kapacitásai és korábbi nemzetközi fejlesztési szerepvállalása okán – az EU partnerek közül egyedüli megszólítottként – a Földművelésügyi Minisztériumot is meghívták.
Az FM-es delegációt Tóth Katalin nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár vezette, aki részt vett és felszólalt a fórum kelet-európai, közép-ázsiai és észak-afrikai fejlesztéseket tárgyaló panelbeszélgetésén. Tóth Katalin hozzászólásában elmondta, hogy a magyar agrártárca széleskörű és aktív kapcsolatrendszert épített ki a Kelet-Európában, Afrikában, Közép- és Délkelet-Ázsiában és a Nyugat-Balkánon található partnereivel két- és többoldalú együttműködések keretében. Az FM helyettes államtitkára emlékeztetett arra, hogy Magyarország a rendszerváltás előtt még az alacsony jövedelmű országok közé tartozott, mára azonban hazánk – az EU tagjaként is – a fejlett országok csoportjának tagja, és kész megosztani tapasztalatait, átadni a legjobb gyakorlatait az átmenettel kapcsolatban a fejlődő, élelmezésbizonytalansággal küzdő országoknak.
A helyettes államtitkár kiemelte, a magyar agrártárca a saját átmeneti tapasztalatai és a nemzetközi fejlesztési vállalása okán is fontosnak tartja az ENSZ Dél-Dél Együttműködés által megfogalmazott célok elérését, és azt lehetőségéhez mérten támogatja is. Ennek részeként az FM a témában felelős ENSZ szervek felkérésére szakmai donorként csatlakozott ahhoz a hosszú távú projekthez, amely a fent említett régiók fenntartható mezőgazdasági fejlesztését és az élelmezésbiztonság megvalósulását célozza.
Tóth Katalin a tudásátadás és az oktatás fontossága kapcsán emellett szólt az FM és az ENSZ FAO sikeres közös ösztöndíjas programjáról is, melynek keretében az elmúlt 7 évben már 230 fejlődő országból származó egyetemi hallgató részesült a Magyar Kormány ösztöndíjában, és közülük már több mint 160 hallgató meg is szerezte a mester fokozatú diplomáját.
Ajelen lévő országok képviselői egyértelműen pozitív partnerként tekintettek Magyarországra, számítanak meglévő kapacitásainkra, amely kiváló alapot teremt a jövőbeni konkrét projektek kialakítása szempontjából.
A fórum margóján Tóth Katalin megbeszéléseket folytatott a Nemzetközi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap (IFAD) és az ENSZ Dél-Dél Együttműködési Hivatala (UNOSSC) vezetőivel, a szudáni miniszterhelyettessel, valamint több régiós ország delegációvezetőjével a jövőbeni potenciális együttműködésekkel kapcsolatban.
(FM Sajtóiroda)