13. alkalommal kerül megrendezésre a Budapesti Francia Intézetben a Magyar-Francia Környezetvédelmi Hónap a Francia Nagykövetség és a Földművelésügyi Minisztérium együttműködésében. A rendezvény keretében minden évben számos környezetvédelemhez kapcsolódó téma kerül terítékre előadások, filmvetítések, konferenciák és kerekasztal beszélgetések formájában. A 2015. évi rendezvények, témák meghatározó programjai a Talajok Nemzetközi Éve, illetve a Párizsi Klímacsúcs köré szerveződtek.

A novemberi rendezvénysorozatot a Földművelésügyi Minisztérium képviseletében Tóth Katalin nyitotta meg. A nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár beszédében hangsúlyozta, hogy minden ember kötelessége, hogy foglalkozzon a környezetvédelem témájával. Közös felelősségünk, hogy a munkánkban, illetve a mindennapi élet területén is megtaláljuk, mit tehetünk a szűkebb és tágabb értelemben vett környezetünk védelme érdekében. Tóth Katalin a felszólalásában tájékoztatott a Talajok Nemzetközi Éve keretében - a szaktárca és háttérintézményei által - szervezett programokról. Hangsúlyozta, hogy ezeket az eseményeket a tárca gyakorlatcentrikusan szervezte meg, hogy a gazdálkodók korszerű ismeretekkel találkozhassanak a talajvédelem és a fenntartható talajgazdálkodás területén.

Tóth Katalin az éghajlatváltozás kapcsán kiemelte az agrárium szerepét és a mezőgazdaság alkalmazkodási képességének fontosságát. Aláhúzta, hogy a kihívások leküzdésében kiemelt szerep jut az agrárkutatási eredmények széles körű felhasználásának, alkalmazásának, valamint az innovatív agrártechnikáknak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a gazdasági haszonszerzés mellett a termelés, a talajhasználat folyamatában a fenntarthatóságnak a termelés minden szintjén jelen kell lennie. A talajkészletek védelmét, sokoldalú funkcióképességének és termékenységének megőrzését közös feladatnak nevezte.

A helyettes államtitkár elmondta, Magyarország számos projektben vesz részt nemzetközi fejlesztési együttműködések keretében. A kapcsolatépítés célja az érintett partnerországok mezőgazdaságának fejlesztése, a vidéki szegénység csökkentése és az élelmezésbiztonság megvalósítása, ezáltal az ENSZ fenntartható fejlesztési céljainak elérése.

Tóth Katalin kiemelte, az ösztöndíj programnak köszönhetően a hazánkban tanuló diákok egyetemeinken elsajátított tudással járulnak hozzá a felelősségteljes, fenntartható gazdálkodás széles körű elterjesztéséhez. Ez rendkívül fontos feladat, hiszen a természeti erőforrások megőrzése és azok fenntartható módon történő felhasználása kiemelt szempont.

(FM Sajtóiroda)