A Földművelésügyi Minisztérium százmillió forintos beruházásának keretében teljesen újjászületett a világhírű magyar lovasgazdaság csikótelepe. Az idén 226 éves birtokon tartott ünnepélyes átadáson Dr. Simon Attila István, a Földművelésügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára kiemelte: a lovas kultúra meghatározó nemzeti kincs, amelynek hamarosan kulcsszerepe lehet az idegenforgalomban, a sportban, a gyógyturizmusban, sőt, az oktatásban is.

Kép letöltéseFotó: FMA Bábolnai Ménesbirtokot 1789-ben alapította II. József király megbízásából Csekonics József, akinek lótenyésztési elvei bő kétszáz év távlatából is korszerűnek tekinthetőek. A Shagya-arab és az arab telivér tenyésztésének egyik nagyon fontos helyszíne a Csikótelep, ahol a tenyésztésbe bevont kancákat tartják csikóikkal együtt. Az idők során Bábolna a lótenyésztés világkultúrájának egyik központjává lett. A telephelyen lévő műemléki főépület állapota az utóbbi évtizedekben viszont nagymértékben leromlott, ezért szükségessé vált a felújítás.

Az államtitkár köszöntőjében hangsúlyozta: „az ilyen beruházásokat befektetésnek tekintjük a lovas szakma jövőjébe. Az állattenyésztési kultúra alapeleme a nemzeti vagyonnak; fejlesztése szervesen illeszkedik az új mezőgazdaság jövőképéhez.” Mint fogalmazott, a Nemzeti Lovas Program céljainak eléréséhez a legmagasabb szintű szakképzés szükséges, amelyhez nélkülözhetetlen a ménesgazdaságok bevonása az oktatásba. A lovak iránt elkötelezett, életpályaként ezt az utat választó diákoknak nemzetközileg is versenyképes tudást kell szerezniük itthon. „Ha eredményes lesz a lovasképzés átalakítása, akkor ezen a területen regionális központtá is kinőheti magát Magyarország” – húzta alá Dr. Simon Attila István. Hozzátette: a lótenyésztés lassan újra a helyére kerül a magyarok gondolkodásában, és hamarosan meghatározó jelentősége lehet a sportban és az idegenforgalomban, a gyógyturizmusban, sőt, még az oktatásban is.

A beruházás során az épület vakolatát a károsodott helyeken eltávolították, és jelentős részben korszerű, falszárító vakolatra cserélték. Az alkalmazott technológia biztosítja a falakba felszivárgó nedvesség eltávozását. Szintén ezt szolgálja az épület melletti kulékavicsos szegélyezés, és az épület teljes hosszában felszerelt, új függőeresz-csatorna is. A tetőszerkezetet megerősítették, a meglévő környezetszennyező síkpalát eltávolították, és új lécezést, cserépfedést kapott az épület. A futóistálló födémjének korhadt padlóborítását újra cserélték. Az eredeti állapotot szem előtt tartva újították fel az épület fa és acél nyílászáróit. A korábban kiépített, homlokzaton szerelt elektromos és vízvezetékeket leszerelték, az újak rejtett megoldással valósultak meg. Az épület új villámvédelmi rendszert is kapott.

(FM Sajtóiroda)