Tóth Katalin, nemzetközi és kárpát-medencei kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, vajdasági és erdélyi hallgatók részére adta át a Földművelésügyi Minisztérium támogatásáról szóló dokumentumot Zentán.

A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége zentai székházában megtartott ünnepélyes rendezvényen Tóth Katalin gratulált a kiemelkedő tanulmányi eredményt elért öt hallgatónak, akik közül ketten a Budapesti Corvinus Egyetem Zentai Levelező Tagozatának, hárman pedig a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Műszaki és Humántudományok Kar kertészmérnöki szakának másod-, harmad- és negyedéves hallgatói.

A helyettes államtitkár elmondta, a tárca által indított ösztöndíj-program a tavalyi évben megkezdett gyakornok program folytatása, melynek során a határon túli felsőfokú agrárképzésben résztvevő magyar diákokat kívánja támogatni, illetve megismertetni olyan jó gyakorlatokkal, amelyeket aztán az életben, a szakmai pályafutás során hasznosítani tudnak.

A diákok a 2014/2015-ös tanév folyamán részesülnek az ösztöndíjban, továbbá bekapcsolódhatnak a helyi magyar gazdaszervezetek tevékenységébe, melynek köszönhetően az egyetemek és a gazdaszervezetek közötti együttműködés is szorosabbá válik. A minisztérium támogatási szerződést köt a gazdaszervezetekkel, azok pedig szponzorálási szerződést az ösztöndíjas hallgatókkal. A szerződés értelmében a hallgatók segítik a gazdaszervezet munkáját, év végén pedig egy beszámolót is készítenek. A hallgatók tanulmányi eredményeinek alakulásáról az egyetemek folyamatosan tájékoztatják tárcánkat és a gazdaszervezeteket is.

A hallgatók támogatása a határon túli gazdatársadalom megmaradása, a generációváltás, s a magyarság szülőföldön maradásának szempontjából is kiemelt jelentőséggel bír. A kárpát-medencei magyar gazdálkodókkal és iskolákkal folytatott párbeszéd alapján, a határon túli mezőgazdaság és vidékfejlesztés versenyképességének megalapozásához elengedhetetlen az anyanyelvű képzéseket segítő programok megvalósítása - hangsúlyozta. Ennek egyik leghatékonyabb megvalósítási kerete a határon túli és magyarországi agrárképzést nyújtó, közép- és felsőfokú iskolák közötti kapcsolat erősítése.

Tóth Katalin beszédében kiemelte, a tudás megszerzésének vágya mindig egy cselekvőképes társadalom jelenlétét mutatja, melyben a tudományosság biztosítja az építkező alapot.

(FM Sajtóiroda)