A népi kultúra, a hagyományok őrzésében, ápolásában és továbbadásában rendkívül jelentős szerepe van a helyi kézműves piacoknak, ahol ősi mesterségek mai követőinek termékeiből vásárolhatunk, ahol a hagyományos alapanyagokból és fűszerekkel készített ételeket kóstolhatunk – mondta Farkas Sándor, a szentesi Garaboly Gasztro- és Kézműves Piacon tartott új kenyér ünnepén.
Az agrárminiszter-helyettes emlékeztetett: a magyar népművészet a néphagyományok kifejező erejéről tanúskodik, amikor - a Szent Korona szépségét szimbolizálandó - a magyar gazdák évszázadok óta, a betakarítás végén, a kalászokból aratókoszorút fonnak. Ezzel a néphagyománnyal Szent István király ünnepe egybeforrt az aratás és az új kenyér ünnepével. Az aratókoszorú búzaszemeit pedig - a jövő évi bő termés reményében - a következő vetéskor mindig hozzákeverik a vetőmaghoz.
A korábbi évekhez képest idén két héttel korábban fejeződött be az őszi búza aratása. Ugyan a gazdák minden tőlük telhetőt megtettek a magas terméseredmények érdekében, de a változékony időjárásnak köszönhetően az gyengébb lett az elmúlt évek átlagához képest – mondta az államtitkár. A gazdák, mintegy 950 ezer hektárról, 4,8 milliót tonna búzát takarítottak be. Az országos termésátlag 5 tonna volt hektáronként, de ez az időjárás következtében jelentős szórást mutat. Mint fogalmazott, bár a termés mennyisége kevesebb lett, de a világpiaci szinten bekövetkező terméscsökkenés miatt az árak emelkedtek, így a korábbi évekhez képest jóval magasabb összegért kerülhet mintegy 2,5 millió tonna magyar búza az európai piacra.
(AM Sajtóiroda)