Egy ország jövője a 21. században leginkább a munkaerő képzettségi fokától, a megszerzett tudás korszerűségétől, alkalmazhatóságától függ - mondta Nagy István egy szakmai rendezvényen.

A Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta, a szakképzés a kormány által elfogadott fejlesztési koncepciónak köszönhetően megújult, így megteremtődtek a gazdasági és munkaerőpiaci igényekhez jobban alkalmazkodó, versenyképes tudást biztosító szakképzés alapjai.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/kormany.hu

A 2014–2020-as uniós ciklusban a duális képzést, a szakképzés-menedzsmentet és -irányítást érintő, valamint pályaorientációs, tehetséggondozási és tananyag-fejlesztési feladatokra 7 milliárd forint keretösszegű EU-s forrás áll rendelkezésre- emelte ki Nagy István.

Megjegyezte, a modern iparnak a tudásra, a kutatás-fejlesztésre, a felsőoktatásra és a szakoktatásra kell támaszkodnia, csak így lehet a jövőben a nemzetgazdaság hajtóereje. A bővülés további útja a termelékenység emelésén, a technológiai fejlesztéseken és a kapacitásbővítésen át vezet, amelyhez elengedhetetlen a munkaerő képzettségének növelése- tette hozzá.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/kormany.hu

A magyar feldolgozóipar előrehaladásának az új technológiák alkalmazásán, a hatékonyság növelésén és a területi egyenlőtelenségek oldásán kell alapulnia - szögezte le. Arról is szólt, hogy a munkahelyteremtés, a munkaerő-fejlesztés ösztönzése, valamint a hazai erőforrások minél nagyobb mértékű hasznosítása kiemelt feladat.

A duális képzéssel a kormány legfontosabb célja a gyakorlatorientált felsőoktatás erősítése. A vállalatok számára is előnyös a duális képzés, mivel így a munkaerőpiac elvárásainak megfelelő szakemberek kerülnek ki az oktatásból úgy, hogy a vállalatok maguk is közreműködnek a hazai szakemberutánpótlás-nevelésben.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/kormany.hu

Négy magyar felsőoktatási intézménnyel, a Szegedi, az Óbudai, a Pannon, valamint a Szent István Egyetemmel írt alá együttműködési megállapodást a Coca-Cola HBC Magyarország. Ennek köszönhetően gépész- és élelmiszeripari mérnök hallgatók duális képzésben vehetnek részt az európai piacon kiemelkedő regionális gyártóbázisként működő dunaharaszti üdítőital-palackozóban.  A szakmai tapasztalatok megszerzése mellett a hallgatók testközelből ismerhetik meg a csúcstechnológiát képviselő berendezéseket, gyártási folyamatokat.

(FM Sajtóiroda)