A kormány támogatásának köszönhetően közel háromszorosára nőtt a termelői piacok száma - mondta Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a zsámbéki termelői piacon megtartott sajtótájékoztatóján.
2010 előtt 100 alatt volt a termelői piacok száma, ma pedig már 280 van és a számuk folyamatosan növekszik - nyomatékosította az államtitkár. A kormány egyik fontos célkitűzése ugyanis annak segítése, hogy a helyi termelői piacok tovább erősödjenek - hangsúlyozta.
Nagy István emlékeztetett arra, hogy a polgári kormányzás óta számos intézkedés történt annak érdekében, hogy minél több helyi termelői piac és őstermelő legyen és lehetőleg magyar élelmiszerek kerüljenek a boltokba, piacokra. A kormány 2010 óta több jogszabályi intézkedést tett a helyi termelők értékesítési lehetőségeiknek bővítésére, helyi termelői piacok könnyebb működtetésére. A szabályozási környezet változásai, a támogatások és az egyéb intézkedések egyértelműen kedvező irányba mozdították a helyi élelmiszer-termelést és fogyasztást is - tette hozzá.
Nagy István kiemelte, a Vidékfejlesztési Program keretében két pályázati is támogatja a helyi termelői piacok fejlesztését, kialakítását, így összesen 16.48 milliárd forint áll rendelkezésre erre a célra.
Nagy István arról is beszélt, hogy a termelői piacok létrehozását kiemelten támogatja a Tanyafejlesztési Program, amelynek keretében a tanyasi termékek is bekerülhetnek a városi piacokra. A kormányintézkedéseknek köszönhetően csökkentek a helyi termelői piacok és az őstermelői tevékenység működéséhez szükséges adminisztrációs terhek, költségek, adók. Az elektronikus kártyaalapú őstermelői igazolványok bevezetése pedig fehéríti a gazdaságot, az áru nyomon követhető, így erősíti az őstermelők és vásárlók közötti bizalmat. Az önkormányzatok kötelező feladatává tettük, hogy lehetőséget biztosítsanak a heti piacok rendezésére. Idén januártól pedig már a kormányablakokban is el lehet intézni az őstermelői igazolvánnyal kapcsolatos ügyeket.
Az államtitkár kiemelte a piacok számának növekedésével az őstermelők száma is bővült. Már 320 ezren választották ezt a megélhetési formát.
Nagy István arra biztatott, mindenki keresse lakókörnyezetében a helyi piacokat, ahol finom magyar élelmet tud vásárolni, ami valóban egyedi és a hely ízét, zamatát hordozza magában. A termelői piacok népszerűsítésében a szaktárca együttműködik a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával, amely például térképes piackereső szolgáltatással segíti a vásárlókat és a termelőket. Az ilyen piacok és őstermelők értéket teremtenek, amely nemcsak a vidék fenntartását biztosítja, hanem sok esetben a népi kultúra fennmaradását, a hungarikumok megőrzését. is.
(FM Sajtóiroda)