A Magyar Talajtani Társaság szervezésében 2015. szeptember 1-5. között kerül sor a „Nemzetközi Talajismereti Képzés és Verseny” című rendezvényre Gödöllőn és több vidéki helyszínen. Az esemény megnyitó ünnepsége alkalmából Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára köszöntötte a megjelenteket.

Nagy István beszédében kiemelte, hogy az ENSZ Talajok Nemzetközi Éve alkalmából megrendezett nemzetközi esemény hozzájárul ahhoz, hogy a korábbinál nagyobb figyelem irányuljon a talajokra és tudatosítsuk: e pótolhatatlan természeti erőforrásunk alapjaiban határozza meg az emberiség jövőjét. A Földművelésügyi Minisztérium az év során háttérintézményeivel közösen, több helyszínen, számos nagyszabású rendezvénnyel hívta fel figyelmet a talajok fontosságára.

A talajismereti versenyen 28 országból mintegy 100, talajokkal foglalkozó szakember méri össze tudását. Három csapat a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával indul a vetélkedésben: ők az agrártárca által finanszírozott FM-FAO ösztöndíjas program másodéves hallgatói. A Földművelésügyi Minisztérium támogatásával érkezett a versenyre 3 korábban végzett ösztöndíjas is.

A megnyitón Nagy István bejelentette, hogy hazánk és az ösztöndíjas programban résztvevő fejlődő országok közötti kapcsolatok elmélyítése érdekében a Földművelésügyi Minisztérium létrehozta az FM-FAO Alumni Klubot a Magyarországon tanulmányaikat végzett és hazájukba visszatért hallgatókra építve. Az FM az ösztöndíjas program keretében eddig több mint 230 hallgatónak adományozott ösztöndíjat és iskolázta be magyar agrár felsőoktatási intézményekbe.

Magyarországon nagy hagyományai vannak a fejlődő országokból érkező hallgatók egyetemi képzésének. Ezen fiatal szakemberek képzése során kiépített szakmai-diplomáciai kapcsolatok nagyon fontosak hazánk számára. A magyarországi felsőfokú képzésben szerzett diplomát és sok esetben kiváló magyar nyelvtudást több, az érintett országokban jelenleg magas pozíciót betöltő állami és szakmai vezető.

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) olyan nemzetközi fejlesztési tevékenységekben vesz részt, melyeknek egyik fontos eleme a 2008-ban elindított FM-FAO ösztöndíjas program. E program keretében az FM eddig 33 fejlődő ország több mint 230 hallgatóját iskolázta be a hazai agráregyetemekre, akik közül 160 hallgató már meg is szerezte a mester fokozatú diplomáját.

Az FM-FAO ösztöndíjas program egyik fő célja, hogy a Magyarországon tanulmányaikat végzett és hazájukba visszatért hallgatókra alapozva az országaink közötti kapcsolatokat élénkítse és elmélyítse.  Ezen cél elérése érdekében az FM megalapította az ún. FM-FAO Alumni Klubot, melynek tagjai az említett ösztöndíjas programban hazánkban végzett külföldi hallgatók. E klub tagjait az FM a jövőben a külképviseletekkel együttműködve bevonja az országaink közötti kétoldalú szakmai és diplomáciai eseményekbe, továbbá a kapcsolatépítés megkönnyítése céljából közösségi csoportot hoz létre. A gödöllői szakmai esemény résztvevői között is szerepelnek egykori hallgatóink Koszovóból és Afganisztánból, akik a Magyarországon szerzett diplomájuknak is köszönhetően már szép karriert futottak be, és hazájuk közigazgatásában, valamint tudományos intézményeiben jelenleg vezető pozíciókat töltenek be. Volt diákjaink külön felszólalásban méltatták azt a lehetőséget, amelyet az FM-en keresztül a Magyar Kormánytól kaptak.

Az FM-FAO Alumni Klubba jelenleg 160 hallgató kap meghívást, de a kör évről-évre bővülni fog, hiszen a magyar agrártárca az ösztöndíjas programot idén is folytatja, melynek eredményeképpen a mai nappal 34 új külföldi hallgató – köztük határon túli magyarok is – kezdi meg magyarországi tanulmányait.

(FM Sajtóiroda)