A 2017-es költségvetés a fiatalok költségvetése is, hiszen csökkennek az adók, több pénz jut oktatásra, otthonteremtésre és kiemelt támogatást kapnak majd a gyereket nevelő családok - mondta Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára.

Kiemelte, a kormány célja, hogy Magyarország olyan hely legyen, ahol a fiataloknak kiszámítható és biztonságos jövőképe van. A kormány azon dolgozik, hogy minden magyar fiatal megtalálja a számításait Magyarországon, olyan országot szeretne, ahol mindenkinek van értelmes munkája, tisztességes fizetése, otthona - hangoztatta Dömötör Csaba.

Hozzátette, ebben segít a magyar gazdaság jó teljesítménye, amelynek egyik fontos bizonyítéka, hogy nemrégiben visszafizette az ország az Európai Bizottság (EB) és az IMF hitelét, valamint csökkenő pályán van az államadósság, ami azt jelenti, hogy kevesebb teher lesz a jövő generációinak vállán.

Kép letöltéseA kormány célja, hogy Magyarország olyan hely legyen, ahol a fiataloknak kiszámítható és biztonságos jövőképe van Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

Elmondta: az európai trendekkel ellentétben Magyarországon az elmúlt években csökkent a fiatalkori munkanélküliség, a cél, hogy minden magyar fiatalnak legyen munkája. Ezt segíti a munkahelyvédelmi akcióterv, amelynek köszönhetően eddig már 165 ezer fiatal tudott elhelyezkedni.

Az államtitkár beszélt arról is, hogy folyamatosan csökkennek az adóterhek, továbbra is 15 százalék marad a személyi jövedelemadó (szja), ami a pályakezdőket is előnyösen érinti. Hozzátette, a jelenlegi szja-kulcs az egyik legalacsonyabb Európában. Közölte, az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentésével átlagosan 35-40 ezer forinttal több marad minden magyar fiatal család zsebében.

Kép letöltéseAz európai trendekkel ellentétben Magyarországon az elmúlt években csökkent a fiatalkori munkanélküliség, a cél, hogy minden magyar fiatalnak legyen munkája Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

Dömötör Csaba elmondta azt is, hogy az internetről szóló konzultáción több tízezren vettek részt, az eredmények pedig azt jelezték, hogy csökkenteni kellene az internethasználat adóját. A kormány ezért úgy döntött, hogy 18 százalékra csökkenti az internethasználat áfáját 2017-től, ezzel nagyjából egyhavi díjat lehet majd megspórolni. Szeretnék elérni azt is - folytatta -, hogy a magyar fiatalok egészségesen éljenek, ennek legfontosabb eleme a rendszeres testmozgás. Soha annyi sport és szabadidős fejlesztés nem volt eddig Magyarországon, mint most, öt év alatt több mint 500 sportpálya épült, és jövőre is számos uszoda és tornacsarnok készül el - mondta.

Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára azt mondta, az otthonteremtés nagy kihívás, ezért ebben szeretne segíteni a kormány. 2017-ben 211 milliárd forintot szánnak otthonteremtésre, ez 100 milliárddal több az idei előirányzatnál. Hozzátette, a családok otthonteremtési kedvezményét (csok) az év első három hónapja alatt több mint tízmilliárd forintos nagyságrendben vették már igénybe.

Kép letöltéseA családok otthonteremtési kedvezményét az év első három hónapja alatt több mint tízmilliárd forintos nagyságrendben vették már igénybe Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

Az ifjúságpolitika másik kiemelt területeként említette az oktatást, és közölte, 2017-ben 270 milliárd forintos többlet áll rendelkezésre ezen a területen. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, a duális képzési rendszer egyre népszerűbb, 24 felsőoktatási intézményben 545 partnerszervezettel tervezik ilyen képzés elindítását. Novák Katalin hangsúlyozta, a fiataloknak azt üzenik, hogy Magyarországon számítanak rájuk, hisznek a tehetségükben, ezért a nemzeti tehetség programra 2,8 milliárd forint jut 2017-ben. A tehetséggondozás ügye további egymilliárd forinttal egészül ki évente a fejlesztési forrásoknak köszönhetően - fűzte hozzá.

Az államtitkár kiemelte, a kormány a magyar fiataloknak szeretne jövőképet kínálni, és elérni, hogy Magyarország Közép-Európa legversenyképesebb országa legyen.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.

(MTI)