Folytatódnak a turizmust segítő beruházások Budapesten és vidéken is, a kormány célja, hogy az ágazat az eddiginél is nagyobb mértékben járuljon hozzá a növekedéshez - mondta Kurucz Éva kormányszóvivő csütörtöki tájékoztatóján. Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese szerint a turizmus 2020-2025. között az ország első számú ágazata lehet.

Kurucz Éva a budapesti Szent István téren megtartott tájékoztatón elmondta: Magyarország és Budapest egyre vonzóbb hely a turisták számára, az áttörést a múlt év hozta meg, amikor nemcsak a beutazó, hanem a belföldi turizmus is markánsan, 10 százalékkal bővült. Ez Európában is egyedülálló eredmény - jegyezte meg.

A kedvező tendencia az idén az első hónapokban is folytatódott, sőt voltak olyan időszakok, amikor 10-20 százalékkal is emelkedett a belföldi turizmus. A kedvező folyamatok a foglalkoztatásban is reményteli változásokat indítottak el, elsősorban vidéken - hangsúlyozta a kormányszóvivő.

Kurucz Éva megjegyezte, hogy a magyar gazdasági növekedés egyik kulcskérdése a turizmus teljesítménye. A kormány ezért is valósít meg a Széchenyi Tervben számos turisztikai beruházást, illetve hívta életre 2011-ben a SZÉP-kártyát. Jelenleg 24 ezer munkáltató 994 ezer dolgozója használ SZÉP-kártyát, ez azt jelenti, hogy 2014-ben akár kétmillió ember üdülését, pihenését, egészségmegőzését is szolgálhatja a konstrukció. Egyre többen vannak azok is, akik saját fizetésükből tudnak költeni üdülésre, tehát idén már nemcsak a SZÉP-kártya húzza a belföldi turizmust - hívta fel a figyelmet a kormányszóvivő.

Kép letöltéseFotó: Árvai Károly

A kormányszóvivő közölte, a bruttó hazai termék (GDP) 8,8 százaléka származik a turizmusból, és jó volna, ha ez az arány 10 százalékra emelkedne, az ágazatban dolgozók jelenlegi mintegy fél milliós száma pedig 50 százalékkal nőne.

Horváth Gergely, a Magyar Turizmus (MT) Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese azt emelte ki, hogy a magyar turizmus nemzetközi viszonylatban is jobban teljesít. Hozzátette, nem új keletű növekedésről van szó, hiszen 2011-ben a magyar turizmus a forgalmi adatok alapján már a válság előtti szinten volt, 2012-ben rekordévet zárt, 2013-ban pedig az előző év rekord szintjéhez képest is nagyon magas forgalmat mértek. Az idei első öt havi adatok további bővülést mutatnak.

Kép letöltéseFotó: Árvai Károly

Növekedést mutatnak az ENSZ turisztikai világszervezetének előrejelzései is, amelyek a fő küldő piacokról növekvő költési hajlandóságot jeleznek, ami meglátszik a beutazó forgalmon is. Horváth Gergely megjegyezte, 2013 azért volt trendfordító év, mert nem csak a forgalom, hanem a bevételek is növekedtek 10 százalékkal, csak a kereskedelmi szálláshelyek bevételei 300 milliárd forintot tettek ki. A számítások szerint 1200-1300 milliárd forintnyi bevétel származik közvetlenül a turizmusból.

A növekedésnek a vezérigazgató szerint nagyon sok összetevője van. A 2007-2013. közötti fejlesztési ciklusban több mint 1100 turisztikai beruházás valósult meg uniós fejlesztési forrásokból, közülük több mint 850 esetben a döntés 2010 után született meg. Ezeknek a minőségfejlesztő beruházásoknak a hatásai érződnek napjainkban is legyen szó akár Budapestről, akár vidéki desztinációkról - mondta.

Kép letöltéseFotó: Árvai Károly

Horváth Gergely kiemelte: Budapest soha nem látott forgalmi adatokkal büszkélkedhetett az utóbbi években és idén is dinamikusan bővül a beutazó forgalma. Számtalan olyan beruházás valósult meg, illetve fog megvalósulni, amelyekre a szakma régóta várt, ezek közé tartozik a kongresszusi központ, amely 2017-2018-ban megnyithatja kapuit.

A fejlesztéseknek köszönhetően a következő években még nagyobb szerepet fog betölteni a turimus a magyar gazdaságban. A 10 százalékos GDP arány Horváth Gergely szerint nagyon konzervatív becslés, számításaik szerint 2020-2025. között a turizmus az ország első számú iparága lehet.

Kurucz Éva kérdésre válaszolva elmondta, hogy a turisztikai célirányzat a kormány rendkívüli tartalékából kapott 415 millió forintot és azokra a könnyűzenei fesztiválokra szánják, amelyek kiemelten fontosak a turizmus szempontjából.

(kormany.hu, MTI)