A magyarok megfizették a szabadságuk árát, ezt a szabadságot pedig meg akarják védeni és tartani - mondta Simicskó István honvédelmi miniszter a bécsi magyar nagykövetségen tartott 1956-os megemlékezésen.
A miniszter rámutatott: az 1956-os események tanulsága, hogy a szabadságot nem kapjuk ajándékba. Saját hazánk, szülőföldünk és nemzeti családunk sorsáról és jövőjéről, mint ahogyan az osztrákok is, mi, magyarok is magunk szeretnénk dönteni - hangsúlyozta.
Mint mondta: 1956 titka a szívből jövő szabadság- és hazaszeretet.
- hangsúlyozta a miniszter.
Köszönetet mondott az osztrák népnek, hogy "barátsággal" befogadták az 1956-ban Magyarországról Ausztriába érkező mintegy 180 ezer magyart, akik közül sokan itt leltek új hazára.
A miniszter egyúttal arról is beszélt, hogy nagy várakozással és bizakodással tekint az osztrák féllel folytatandó jövőbeli együttműködésre. Aláhúzta: Ausztria és Magyarország hasonló módon értékeli a biztonsági kockázatokat, és közösen fognak fellépni a biztonság garantálása érdekében.
Simicskó István az MTI-nek adott interjújában leszögezte:
Mint fogalmazott: most egy gazdasági bevándorlás zajlik.
Arra is kitért, hogy a magyarok nagyon sokat tettek a biztonságosabb és szabadabb Európáért, amire nyugodtan lehet a magyar nép - egészséges nemzeti öntudattal - büszke.
A miniszter az MTI kérdésére örömtelinek nevezte, hogy a másfél évvel ezelőtti állapothoz képest nagyot változott pozitív irányban a magyar-osztrák viszony. Ausztria a helyzet orvoslásában és megoldásában Magyarországhoz nagyon hasonló módon gondolkodik: meg kell védeni Európa külső határait, az európai értékeket és a hagyományokat - szögezte le.
A rendezvényen részt vett Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter is. Beszédében elmondta: az 1956-os az események a magyar nép szabadságvágyát és bátorságát mutatják, hogy fellázadtak az akkori rendszer ellen. "A magyar nemzetnek bátor lépéséhez csak gratulálni lehet" - jelentette ki.
A miniszter az Ausztria és Magyarország közötti jó viszonyt és együttműködést is méltatta. Doskozil hangsúlyozta: fenn kell tartani és ápolni kell a jószomszédi viszonyt, különösen egy olyan Európában, ahol egyre több a probléma, több állam elszigetelődik és hoz nemzeti hatáskörben intézkedéseket. A miniszter reményét fejezte ki, hogy a két ország közötti jó viszony megmarad.
A bécsi magyar nagykövetség által tartott megemlékezésen mintegy 450-en vettek részt, köztük Andrä Rupprechter osztrák mezőgazdasági és környezetvédelmi miniszter, továbbá parlamenti és európai parlamenti képviselők, az osztrák gazdasági és kulturális élet főszereplői.
(MTI)