Szeptember 1-től négy hónapon keresztül Magyarország is hozzájárul Észtország, Lettország és Litvánia légtérvédelméhez a NATO Balti Légtérrendészeti missziója keretében. A hivatalos átadás-átvételi ünnepségen – Hende Csaba honvédelmi miniszter jelenlétében – hazánk Norvégiától és Olaszországtól vette át a feladatot a litvániai Siauliai légi bázison.
A Balti légtér szimbolikus kulcsátadására a litvániai Šiauliai Légi Bázison augusztus 31-én délelőtt – Juozas Olekas litván és Hende Csaba magyar honvédelmi miniszter jelenlétében – ünnepélyes keretek között került sor.
Az ünnepségen Fekete Tamás alezredes, a magyar kontingens parancsnoka Ivan Anderson alezredestől a norvég, illetve Vito Cracas ezredestől az olasz légierő képviselőjétől vette át a feladatot szimbolikusan jelképező kulcsot, majd jelentette az elöljáróknak: a magyar pilóták, műszakiak és a kiszolgáló személyzet készen áll a balti országok légtérvédelmi feladatainak ellátására.
Az átvételi ünnepségen a litván védelmi miniszter megköszönte a norvég és az olasz katonáknak az elmúlt hónapokban tett szolgálatát, és köszöntötte a Balti országok légtérvédelmét története során először ellátó magyar kontingens tagjait. Beszédében Juozas Olekas kiemelte a litván és a magyar védelmi együttműködés jelentőségét, a két ország hadseregének, légi erejének példamutató együttműködését.
Beszédében Hende Csaba rámutatott: Magyarország a NATO tagjaként elkötelezetten gondoskodik fegyveres erejének fejlesztéséről, hogy önmaga védelmén túl hozzájárulhasson a közös védelemhez. Napjainkban a balti légtér Európa és talán az egész NATO legbonyolultabb légterévé vált, különös tekintettel az ukrán válság következtében kialakult feszült nemzetközi helyzetre.
„A magyar katonák elkötelezettek, magasan képzettek és kiválóan felkészültek a balti légtérvédelmi misszió vezető szerepének betöltésére” – jelentette ki a miniszter. „A magyar kontingens célja, hogy folytassa a szövetségesek kiváló munkáját, és hogy mindent megtegyen Észtország, Lettország és Litvánia békéjéért és biztonságáért.”
A négy magyar JAS-39 Gripen vadászgép mellett a német légierő négy Eurofighter vadászgépe is részt vesz a feladatokban. A váltásban települő magyar állomány létszáma meghaladja a nyolcvan főt, akiknek nagy része az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison szolgál Kecskeméten.
A NATO Baltic Air Policing (BAP) missziója jó példája a Szövetség meglévő képességeinek megosztására és felhasználására. A szeptembertől december végéig tartó magyar misszió lesz a szövetség által vezetett BAP 39. rotációja, és az első alkalom, hogy Magyarország biztosítja a légteret Észtország, Lettország és Litvánia fölött, NATO irányítás alatt. Magyarország a 16. NATO tagállam, amely átveszi ezt a feladatot, ezzel is kifejezve a Szövetség iránti szolidaritást és egységet.
(Honvédelmi Minisztérium)