Az Egy új hidegháború megelőzése, a NATO szerepe a XXI. században - Az ukrán krízis, mint a NATO-orosz kapcsolatok változásának oka című tanácskozáson Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkára kiemelte: a NATO erős szövetsége Észak-Amerikának és Európának, és ez nem változik.

Ami változik, az a NATO-t körülvevő világ, a kihívások, amelyekkel szembe kell néznie - mondta. Úgy vélte, a szövetségnek korábban hosszú időn át egy nagy kihívással kellett megbirkóznia, a hidegháborúval, majd megváltozott a világ, és sokan feltették a kérdést: ha már nincs Szovjetunió, akkor mi szükség van a NATO-ra?

A történelem megválaszolta ezt a kérdést, a NATO a Balkánon találta meg az új szerepét, majd a terrorizmus elleni küzdelem vált fontos céljává - idézte fel. Siklósi Péter hangsúlyozta: Vlagyimir Putyin orosz elnök tevékenysége megmutatta, hogy a NATO-ra nagyon is szükség van, egy újfajta fenyegetés jelent meg. Nem egy második hidegháború felé tartunk, most egyértelműen más a helyzet, de a NATO-nak két nagy kihívással kell egyidejűleg szembenéznie: az Iszlám Állam jelentette veszéllyel és "Oroszország agresszív viselkedésével", ahogyan nyilvánvalóan próbálja visszaszerezni az elveszített befolyást és területeket – magyarázta.

Hozzáfűzte: a NATO-nak világos választ kell adnia mindkét kihívásra. A helyettes államtitkár azt is hangoztatta, hogy többet kell fordítani a védelemre, különösen Európának.

(MTI/kormany.hu)