Megelőlegezett bizalommal, de határozott elvárásokkal vagyunk az Európai Bizottság új elnöke iránt.

Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára a lapinterjúban úgy fogalmazott, Von der Leyen asszony megválasztása egy esély Magyarország és Európa számára. „A legfontosabb célunk az volt, hogy Frans Timmermans – aki szélsőségesen bevándorláspárti, és maga vallotta be, hogy Soros György embere – ne lehessen csúcsjelöltként bizottsági elnök, ahogyan Manfred Weber se, aki többször is megsértette a magyar embereket. Ursula von der Leyen a megválasztása előtt tartott beszédében egyértelművé tette, hogy meg akarja védeni a határokat, meg akarja állítani a migrációt, ahogyan Magyarország is.”

Németh Szilárd hozzátette, Magyarország egyértelmű elvárásokat fogalmazott meg az Európai Bizottság új elnökével szemben: „A legfontosabb, hogy meg kell állítani a migrációt, meg kell védeni Európa határait. A másik, hogy meg kell őriznünk a keresztény kulturális örökségünket, a harmadik pedig, hogy tiszteletben kell tartani a nemzetállamokat.” A honvédelmi államtitkár kitért arra is, hogy a bizottság elnökének kiválasztása során a magyar ellenzéki pártok ismét a saját politikai érdekeit tartotta fontosnak a magyar emberek helyett. „Gyurcsányék csak taktikáznak, a hatalomért mindenre képesek, még arra is, hogy szembeforduljanak a magyar emberek akaratával. Ők a bevándorláspártiakkal fogtak össze, és kampányukban is egyértelművé tették, hogy a migrációt nem megállítani akarják, hanem mindenkit be akarnak engedni Európába.”

Kép letöltéseFotó: MTI

A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a Magyar Hírlapnak adott interjúban kiemelte: a jövőre százhárom milliárd forinttal több jut honvédelemre. „A teljes 616 milliárd forint mellett a jövő évi büdzsé 216 milliárd forintot tartalmaz a Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési programban már megkezdett fejlesztések folytatására. Kialakítjuk a Gripenek szárazföldi csapatok közvetlen légi támogatását érintő képességét, Airbus H–145M könnyű és H–225M közepes helikoptereket állítunk hadrendbe. Folytatjuk a szárazföldi csapatfejlesztéseket, önjáró lövegeket és páncéltörő tüzéreszközöket vásárolunk. Teljes modernizálás zajlik, ezzel párhuzamosan kiemelten foglalkozunk a katonai életpályával. A cél, hogy 2026-ra harmincezer hivatásos és húszezer önkéntes tartalékos honvédünk legyen” Az államtitkár hozzátette: „Régi-új biztonsági kihívások állnak előttünk, az egyik ilyen a migráció és a vele kéz a kézben járó terrorizmus.

Kontinensünkön harminc véres támadás, több mint háromszáz emberáldozat, ezerkétszáz örökre megnyomorított sebesült az elmúlt hároméves mérleg.

Emellett a hibrid hadviselés és a kibertámadások elhárítása is komoly kihívást jelent, de a toborzásról sem feledkezünk meg.”

Az államtitkár kitért azokra a fejlesztések, amelyek a Magyar Hadiipar újjáélesztését szolgálják. „Most a magyar hadiipar újjáélesztése is zajlik, ennek része a fegyvergyártás visszaszerzése is. Magyarországon 1945 előtt Csepelen működött a legnagyobb fegyvergyár, a Weiss Manfréd Acél- és Fémművek, komoly hagyománya van a fegyverek kifejlesztésének, gyártásának. Kiskunfélegyházán már megkezdődött a kézifegyverek összeszerelése, gyártása, és hamarosan már exportra is lehetőségünk lesz. Ez új munkahelyeket jelent, és a magyar gazdaságot erősíti. Emellett Magyarország Németországból, Svédországból és Csehországból is vásárol majd haditechnikai eszközöket. A honvédelmi tárca államtitkára az interjúban visszautasította azokat a kritikákat, amelyek az ENSZ egyik jelentéstevője, Felipe González Morales fogalmazott meg Magyarországgal szemben a migrációs válsághelyezettel kapcsolatban.

„AZ ENSZ bevándorláspárti jelentéstevője egész egyszerűen hazudik. Azért nem jönnek erre a migránsok, mert áll a kerítés, működik a magyar határzár. Ha Felipe González ismeri az ENSZ-adatokat, akkor tudja jól, hogy a Nyugat-Balkánon elég komoly válsághelyzet áll fenn: Boszniában és Szerbiában körülbelül tizenötezer migráns tartózkodik vagy éppen a törökországi helyzetről, ahol 4,6 millió ember él menekülttáborokban. Nekünk nem az a feladatunk, hogy megszervezzük a migrációt, hanem az, hogy megállítsuk.” Az államtitkár hozzátette, a magyar tranzitzónákban tapasztalt állapotokról sem mond igazat a jelentéstevő. „Nem igaz, hogy ilyen állapotok uralkodnának, ebben is hazugságokat állít a jelentéstevő. Eleve a tranzitzónát el lehet hagyni, senki számára nem kötelező ott lenni. Németh Szilárd hozzátette: „A magyar emberek akarata értelmében, nemcsak a déli nyomásnak állunk ellen a kerítéssel, hanem a nyugatinak is az Alaptörvénnyel. A kötelező kvótával onnan azokat a tízezreket akarnák ide pakolni, akiket ők becsalogattak Európába, de mostanra meguntak. Mi, magyarok azonban az ellenőrizetlen beáramoltatásra és a kötelező szétosztásra is nemet mondunk.”

(Magyar Hírlap/honvedelem.hu)