Aktuális biztonsági kérdések, a kétoldalú katonai együttműködés, közös hadisír megállapodás, valamint a varsói csúcs döntéseinek végrehajtása is szerepelt a magyar-szlovák katonai vegyes bizottság január 17-én tartott ülésének napirendjén.
A Pozsonyban tartott találkozón Vargha Tamás miniszterhelyettes, a honvédelmi tárca parlamenti államtitkára vezette a magyar delegációt, amelynek tagja volt dr. Orosz Zoltán altábornagy, Honvéd Vezérkar főnök helyettes is.
A magyar-szlovák katonai vegyes bizottság idei ülésének célja a véleménycsere volt a V4-es együttműködésről, az aktuális védelempolitikai, valamint a kétoldalú katonai együttműködés kérdéseiről. Magyarország elkötelezett a szoros magyar-szlovák kétoldalú együttműködés elmélyítése iránt, hiszen a közép-európai régióban közösek az érdekeink, közösek a problémáink és a sikereink is.
A találkozón szó esett a tömeges migráció kezeléséről, az ukrán válság okozta biztonsági változásokról, valamint a V4-ek katonai együttműködéséről. Ez utóbbinak fontos eleme - és egyben a varsói NATO csúcson született döntések egyik eredménye is - a V4-eknek a balti országokban idén tervezett, rotációs alapú, kiképzési célú jelenléte, valamint az újabb közös EU harccsoport 2019-ben esedékes felállításának terve.
A kétoldalú kapcsolatok közül a találkozón kiemelt hangsúlyt kaptak azok a rendszeres nemzetközi gyakorlatok, amelyeken mindkét ország hadserege részt vesz (Blonde Avalanche, Sárarany Mező, Toxic Walley. A tárgyalások során érintették a két ország közötti légtérrendészeti megállapodást valamint a szlovák-magyar hadisír megállapodás helyzetét.
Utóbbi kapcsán a magyar delegáció azon reményének is hangot adott, hogy mielőbb sikerül kompromisszumot találni a vitás kérdésekben, és pont tehető az immár másfél évtizede húzódó egyeztetés végére. Szinte minden magyar család személyesen érintett a világháborúk tragédiájában, ezért is nagyon fontos, hogy megnyugtató megállapodás szülessen a két ország között.
A magyar delegáció a találkozó során üdvözölte a szlovák hadsereg részvételét a Magyarországon működő NATO Egészségügyi Kiválósági Központban.
(Honvédelmi Minisztérium)