Trócsányi László igazságügyi miniszter 2016. augusztus 20-án Petőfiszálláson nyilatkozott az államalapítás ünnepe kapcsán az M1-nek. Az interjú leirata.
Mv: Az 1600 lakosú Petőfiszállás különleges település, itt a lakosság 70%-a még ma is a tanyavilágban él. És egy fontos zarándokhely is található itt, a pálosok szent kútja. Idén az államalapítás ünnepén a meghívott Trócsányi László igazságügy-miniszter. A helyszínről Balanyi Rózsa jelentkezik.
R: Hamarosan kezdődik itt, Petőfiszálláson az ünnepi megemlékezés, ahol Trócsányi László igazságügyi miniszter fog ünnepi beszédet tartani, akit ezúttal köszöntök. Köszöntöm miniszter úr! Milyen aktualitása van manapság az államalapítás ünnepének?
Trócsányi László: Amikor Szent Istvánról, illetőleg az államalapításról beszélünk, ez egy remek jó alkalom arra, hogy egyrészt emlékezzünk a múltra, és tekintsünk előre a jövőre. Amikor a múltra tekintünk vissza, akkor megjelenik előttünk a magyar történelem, az államalapítás, a nemzet létrejötte, az állammá formálódás, és amikor jövőre tekintünk, akkor azt látjuk, hogy egységesülő Európában az egyes államok hogyan keresik helyüket, hogyan dolgoznak együtt, hogyan tudjuk a nemzetállamunkat megtartani oly' módon, hogy egy egyesülő Európának szerves részei vagyunk? Mindazonáltal szuverenitásunkat és nemzetállamunkat megtartjuk.
R: Az ünnepi beszédet és a szentmisét követően ellátogatnak majd Pálos-szentkútra, Magyarország második legnagyobb zarándokhelyére. Ugye a pálosok a béke követői, képviselői, aminek szintén nagy jelentősége van manapság.
Trócsányi László: Azt gondolom, hogy a béke a legnagyobb értékünk. A mai generációk, a fiatalok elfelejtik, és nem tudják, hogy mi az, hogy háború. Ma is a világban körbenézünk, nagyon sok helyütt azonban komoly háborúk vannak, ennek a hatásait, a migrációs nyomást láthatjuk. Én úgy gondolom, hogy az a pálosoknak az üzenete, ami összetartja ezt a közösséget, az a jövőre tekint, amely szerint ezért a békéért tenni kell, óvni kell, és ezért valamennyien felelősséggel tartozunk.
R: Köszönöm miniszter úr! Köszöntöm a város polgármesterét is, Szász János urat! Milyen jelentősége van Petőfiszállásnak az államalapítás ünnepének napján?
Szász János: Községünk életében, de az egész országnak az államalapítás azt gondolom, hogy a legfontosabb és legnagyobb mérföldköve, hisz' egy település életében, akár kicsi, akár egy város, akár egy megyeszékhely, az államalapítás, az legfontosabb. Szent Istvánunk intelmei szerint, Szent Istvánunknak az előrelátásait kell lehoznunk erre a kistelepülésre is. Egy 1600 fős település életében minden egyes mérföldkő egy-egy ilyen történelmi eseménykor a közösséget erősíti. Azt az öntudatot, amit minden magyarnak kell, hogy érezzen, és egy ilyen közösségben is meg lehet mozgatni a lakosságot, nemcsak a fellépések miatt, nemcsak a finom ebéd miatt, hanem abban a magyarság öntudatában, amelyben minden lakosnak része van, és mindenki egységesen érzi azt, hogy magyarok vagyunk, magyar földön van, és az Alkotmányt, az István királyunk lerakott alapköveit kell, hogy folytassuk, betartsuk, és építsük.
R: Ugye itt hagyományai vannak annak, hogy ilyenkor megvendégelik az ide látogatókat, méghozzá az sem mindegy, hogy mivel?
Szász János: Valóban igaz. Településünk zarándokhely. Éves szinten nyolc-tízezer zarándok jön hozzánk. Mi mindenkit szívesen várunk, mint most is, nemcsak községünk lakóit. Mindenki, aki ide érkezőt nagyon finom ebéddel, egész napos ellátással, fellépésekkel és szíves lélekkel várjuk.
R: Csodaszép napot kívánok önöknek! Itt, Petőfiszálláson tehát folytatódnak majd az ünnepi megemlékezés és a szentmise, majd a Pálos-szentkútra látogatás után a programok családoknak, gyermekeknek egyaránt kedveznek majd. 19 órakor lesz majd lovas bemutató, majd 22 órakor pedig a Bohém Bállal zárul majd itt a nap.
(Igazságügyi Minisztérium)