Trócsányi László miniszter Andrea Tarquininek adott interjúja 2015. szeptember 30-án jelent meg a La Repubblica internetes oldalán. Az interjú magyar nyelvű leirata.
Igazságügyi miniszter, a többség kulcsembere, Trócsányi László professzor elmagyarázza a kormányzat álláspontját.
Orbán miniszterelnök úr azt javasolta, hogy telepítsék az összes illegális bevándorlót az EU-n kívüli területekre, azaz földközi-tengeri szigetekre vagy az észak-afrikai partokra. Mit is jelent ez?
Mi éveken át betartottuk a bevándorlók és száműzöttek nyilvántartásba vételéről szóló dublini egyezményt, sok más ország azonban nem. 2015 őszén aztán bekövetkezett a nagy exodus. Igaza van tehát Orbánnak: sokkal jobb megvitatni és megtalálni egy közös európai megoldást arról, hogy máshová telepítsük őket. A Bizottság technokratáinak javaslatai nem elfogadhatók.
Úgy érzékelik, hogy Brüsszel elrugaszkodott a valóságtól?
Nem érti, hogy megelőző jelleggel kell cselekedni. Egy nyilvános és demokratikus vitát kellene kezdeményezniük EU-szinten, meghallgatva az állampolgárokat. Túl sok politikus tart ettől. Így csak a szélsőségeseket segítik. Tavaly a német vezetőség bénultnak tűnt. Most változnak a szelek, annál is inkább, mert Orbán világosan beszél.
A népszavazás tehát egyfajta kihívás a brüsszeli technokrata Európa felé?
A közvetlen demokrácia eszköze, amelyet Európa-pártiként hasznosnak vélek ebben a demokratikus deficit jellemezte Európában. Ez egy vészcsengő. Az államnak három alkotóeleme van: a terület, a lakosság és a hatalom. A hatáskörök megosztottak az államok és az EU között. De nem a terület kérdésében: az EU nem változtathat a területeken és határokon, egy állam lakosságának összetételén, kultúráján és nemzeti tradícióin. A menedékjog hatásköre megosztott az EU és az államok között. Az EU azonban nem tesz különbséget bevándorlók és száműzöttek között. 10-ből 8 gazdasági bevándorló, nem száműzött. A lakosság a nemzetállam önazonosságához tartozik, nem megengedhető, hogy külső hatóságok döntsenek összetételéről, ők nem egy nem választott, teljhatalmú hatalom.
Akkor hát Ön szerint az Önök Magyarországa kedvelheti még az EU-t, vagy nem?
Jobban kellene ismerniük a történelmünket. Évszázados kemény harcok a szabadságért, területünk kétharmadának elvesztése az első világháborút követően, elvesztett második világháború a rossz szövetséges-választás miatt, szovjet megszállás, sok évtizednyi kommunizmus. Kicsiny, de szabadságunkra és függetlenségünkre büszke ország vagyunk, amelyekért mindig harcoltunk. Büszkék vagyunk arra, hogy az EU-ban vagyunk, amelynek jól látjuk az előnyeit. De elutasítjuk a nemzeti identitás szuverenitásának feladását. Orbán ezért ennyire népszerű, és több mint 25 éve – rekord ideje – politikai vezető.
Lehet a népszavazás példa/precedens más EU-s országoknak?
Franciaország egyik kistelepülésén a miénkkel egy időben lesz egy népszavazás 80 bevándorló felülről kikényszerített betelepítése ellen. Mert az emberek nem akarják őket úgy, hogy nem kérik ki a véleményüket. Sok európai elgondolkozik. A félelem és bizonytalanság valós. Éltem Párizsban és Brüsszelben, ha esténként a lányom bizonyos környékeken járt, csak remélhettem – de nem lehettem biztos – hogy élve hazatér. A gonosz itt él köztünk, az integráció sok országban kudarcot vallott. Sok kiábrándult bevándorló radikalizálódik, elutasítják az értékeinket és veszélyessé válnak.
Mit szól a szórólaphoz, amely 900 európai várost no-go zónaként tüntette fel?
Egy tényre mutatott rá. Beszéljünk erről nyitottan, ez a népszavazás által adott jelzés: egy végső vészcsengő. Orbán képes vezetőként fellépni, de több vezetőre van szükség Európa-szerte: De Gasperi, Adenauer, Spaak... de hol vannak manapság ilyen kaliberű személyiségek?
És a szórólap miatti angol, francia, holland tiltakozások?
Azt kérdezzék meg maguktól, hogy a választóik vajon egyetértenek-e velük.
És ha nem elég választó járul majd az urnákhoz a népszavazáson?
A globális érában szerte a demokratikus világban hanyatlik a demokráciában való részvételi és a szavazási hajlandóság. Minálunk 4 millió ember részvételére van szükség, de ha csak 3,8 millióan lesznek, a jelzés politikailag akkor is érvényes lesz.
(Igazságügyi Minisztérium)