Trócsányi László az M1 Híradójának adott interjút 2015. március 17-én. Az igazságügyi miniszter beszélt a Kanadában folytatott tárgyalásairól és a kép- és hangfelvételre vonatkozó polgári eljárásjogi szabályokról. Leirat.

Mv: Az elmúlt bő egy hétben Kanadában tárgyalt a magyar igazságügyi miniszter. Trócsányi Lászlót próbáljuk kapcsolni most élőben a Híradóban. Jó estét kívánok. Azt tudjuk, hogy Kanada fontos szereplője a nemzetközi koalíciónak az Iszlám Állam elleni harcban. A kinti tárgyalásain a terrorizmus elleni fellépés szóba került?

Trócsányi László: Igen, szóba került, miután Kanadában egy jogszabály elfogadására vitatkoznak a parlamentben, amelyik a terrorizmussal szembeni fellépésről szól. A fő cél az, hogy preventív eszközöket is be tudjanak vetni. Tehát ne csak utólagosan küzdjünk a terroristákkal szemben, hanem a veszélyt előzetesen nézzük meg, hogy melyek azok, és hogyan lehet ezek ellen harcolni. Így többek között az állami szervek, a szövetségi állami szervek közötti együttműködés egy új szemléletet fog kapni Kanadában. Ezen kívül pedig mindazok a kanadai állampolgárok, akik esetleg csatlakoznának az ilyen jellegű szervezetekhez, a velük való fellépés, a bűncselekménnyé nyilvánítása, előzetesen is, valamint az interneten a felhívások, amelyek arról szólnak, hogy hogyan lehet a terroristákhoz csatlakozni, az ezekkel kapcsolatos fellépés is a törvényjavaslatnak a részét képezi. Tehát egy olyan jellegű jogszabályt kell elképzelni, mint az Amerikai Egyesült Államokban a Patriot Act, és ennek a vitája folyik most a kanadai parlamentben, majd a jobbközép kormány egy pár hónapon belül szeretné, hogyha elfogadná a parlament.

Mv: Miniszter úr, részben kapcsolódik ehhez, hogy itthon is változik a képmáshoz illetve hangfelvételhez való jogok védelme. Én megmondom őszintén, beleolvastam a javaslatba, de elképesztően bonyolultnak tűnt. Mi a legfontosabb változás? Mi a fő irány, ami miatt született ez a javaslat?


Trócsányi László: A kép- és hangfelvételre vonatkozó polgári eljárásjogi szabályok igazából csak eljárási szabályok. Az anyagi jogi szabályokat, azt a Polgári törvénykönyv tartalmazza. Úgy gondoljuk, hogy alapvető jogállami érdek az, hogyha valakinek a képmásával, illetve hangfelvételével visszaélnek, akkor az illető gyors megoldáshoz kapjon, ezért van az, hogy a bíróságoknak az ilyen ügyeket egy nagyon gyors határidőben kell elbírálniuk. Tehát csak eljárási szabályt fogadtunk el, de az azt jelenti, hogy akit sérelem ér ilyen szempontból, annak fel kell hívnia azt a szervet, amelyik... azt a sajtóorgánumot, amelyik ezt elkövette, amennyiben pedig ezt helyreigazításnak nem ad helyt, akkor pedig egy 15 napon belül kell keresetet indítani, és nyolc napon belül ki kell tűzni a tárgyalást. Alapvető érdekünk, hogy ne évekig tartsanak azok a perek, amelyek arról szólnak, hogy valakinek a képmásával vagy a hangfelvételével visszaéltek. Ez azonban természetesen nem érinti azokat a szereplőket, akik a közéletben vesznek részt, nekik többet kell tűrniük. Mindazonáltal az emberek nagy részének lehetőséget ad arra, hogy az ilyen ügyeket gyorsan zárja le a bíróság. Azt gondolom, hogy ez egy jó megoldás, nagyon örülök, hogy a parlament ezt a törvényjavaslatot elfogadta.

Mv: Miniszter úr, köszönjük szépen, biztosan foglalkozunk még ezzel a témával majd. Köszönjük.

(Igazságügyi Minisztérium)