Kecsmár Krisztián államtitkár az M1 Ma este című műsorának volt a vendége 2017. augusztus 23-án. Leirat.

Mv: Kecsmár Krisztián, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára a vendégünk, jó estét kívánok!

Kecsmár Krisztián: Jó estét kívánok!

Mv: Mit jelent az, hogy nem engednek kvótaügyben? Az érdekel igazából, hogy mit írtak az Európai Bizottságnak. Azt, hogy semmilyen körülmények között nem hajtják végre a határozatot?

Kecsmár Krisztián: Hát ugye erre van egy rövid és egy hosszú válasz. Hogyha nem bánja, akkor én inkább a hosszabbal kezdeném. Ettől függetlenül látni kell, hogy 2015. szeptember 22-én egy olyan határozat került elfogadásra, amit Magyarország megtámadott a bíróság előtt. És ugye ma már tudjuk, hogy ebben az ügyben 2017. szeptember 6-án fog ítélet születni a bíróságon. Tehát elsősorban azt kifogásoltuk, hogy az Európai Bizottság nem várta be ezt az ítéletet, és anélkül indított kötelezettségszegési eljárást, hogy tudnánk, hogy mi ennek a bírósági eljárásnak lényegében a jogi kifutása, kimenetele. A másik ugye, volt egy-kettő eljárásjogi kérdés is, amit azért fel kellett vetni. Látni kell, hogy van egy kvótahatározat, amit elfogadtak lényegében két évvel ezelőtt kétéves átmeneti intézkedésként. A bizottság azt több ízben vizsgálta, hogy a tagállamok hogyan hajtják, illetve hogyha szabad így fogalmaznom, hogyan nem hajtják végre ezt a kvótahatározatot. Emlékeztetném a kedves tévénézőket, hogy 160 ezer menedékkérelmezőből idáig még csak 24 676 került áthelyezésre. Innentől kezdve látjuk, hogy nem csak három tagállam nem hajtja végre ugye ezt a kvótahatározatot, hanem lényegében egyetlen egy tagállam sem. Tehát felmerül ugye az egyenlő elbánásmódnak a kérdése, ugye a kettős mérce. A másik eljárásjogi kérdés pedig az, hogy semmi nem indokolja, hogy ilyen sürgősségi eljárás keretében kelljen megválaszolni egy ilyen mérvű kérdéseket. Ugye emlékeztetni kell arra is a tévénézőket, hogy három hónap alatt öt alkalommal kellett négyhetes, illetve egyhónapos válaszadási határidők mellett... ugye a bizottsággal ezt a dialógust lefolytatni.

Mv: Azért én egy dolgot említenék, ami indokolja a sietséget, jelesül az, hogy szeptember 26-án lejár a kétéves teljesítési határidő.

Kecsmár Krisztián: Ez így igaz, viszont ez nem azt jelenti, hogy ezt idáig senki nem látta előre. Ugye két évvel ezelőtt tudtuk már nagyon jól, hogy 2017. szeptember 26-án le fog járni ugye ez a kvótahatározat, illetve a bizottság már 14 jelentésében is konstatálta azt, hogy melyik tagállam pontosan hány menekültkérelmezőt vesz, illetve nem vesz át Olaszországból és Görögországból. Tehát ezek mind olyan tények, amelyeket igazából egy évvel ezelőtt is tudtunk, vagy fél évvel ezelőtt is tudtunk. Tehát pontosan ezért merül fel ez a kérdés, hogy miért kellett ezt ilyen sürgősségi eljárásban ezt kezelni.

Mv: Menjünk szépen sorjában. Ugye jogi szempontból azért is izgalmas a helyzet, mert amit Ön is említett, hogy zajlik egy kvótaper és zajlik ezzel párhuzamosan egy kötelezettségszegési eljárás. A kettő az Önök értelmezésében üti egymást?

Kecsmár Krisztián: Attól függ, hogy mi lesz a kvótapernek, ugye az úgynevezett kvótapernek a kimenetele. Jeleztem, szeptember 6-án lesz ítélet. Amennyiben a magyar keresetet elfogadja az Európai Unió Bírósága, akkor megsemmisíti ugye ezt a kvótahatározatot. Ez azt is jelenti, hogy ugye ez a kötelezettségszegési eljárás, ez okafogyottá válik, azaz nem tud bírósági szakaszba kerülni. Amennyiben viszont elutasításra kerül a magyar kereset, illetve a szlovák kereset, akkor pedig a bizottság bármikor a bírósághoz fordulhat.

Mv: A kötelezettségszegési eljárásból, mert ugye azt is át lehet léptetni bírói szakaszba, és ez azt jelenti, hogy megindul egy újabb per ugyanabban a kérdésben, amiben korábban már született egy határozat?

Kecsmár Krisztián: Amennyiben a bizottság ugye ezt az eljárást bírósági szakaszba lépteti, akkor alapvetően másfajta jogi kérdések fognak felmerülni. De ugye a kvótahatározatnak a hatékonysága, az mindenképpen egy központi szerepet fog betölteni.

Mv: Érdekes lehet a majdani ítélet indoklásában, hogyha szerepelni fog benne persze, hogy mit tekint a bíróság a kvótahatározat végre nem hajtásának. Azt, hogyha egy tagállam egyetlen menedékkérőt sem fogad be, vagy azt, hogyha nem teljesíti a számára előírt számot.


Kecsmár Krisztián: Igen. Ez egy nagyon jó kérdés. Ugye látni kell azt, hogy kaptam egy pohár vizet itt, ugye úgy kell elképzelni ezt a kötelezettséget, hogy minden tagállam kapott egy pohár vizet. Ugye az a kötelezettség, hogy ezt a pohár vizet két év alatt megigyam. Tehát az, hogy valaki megfogja a kezébe, belehörpint, beledugja a nyelvét, vagy teljes mértékben megissza, ugye ez a kötelezettség. Számunkra egyetlen egy kötelezettség értelmezhető, márpedig az, hogy a számokat teljesíteni kell a tagállamoknak.

Mv: Szeptember 26-át említettük már, ekkor lejár a kvótahatározat. Hát, hogy ez érvényes-e még vagy sem, ez vitás kérdés. Mi lesz utána?

Kecsmár Krisztián: Hát ugye maga a kvótahatározat úgy fogalmaz, hogy 2017. szeptember 26-ig kell alkalmazni ezt a határozatot. Tehát innentől kezdve ez tényleg egy olyan jogi kérdések merülnek fel, ami alapjában véve megkérdőjelezi azt, hogy végrehajtható-e ez a határozat 2017. szeptember 26. után.

Mv: Hát a számokból az derül ki, hogy 26-ig nem, biztosan nem fog teljesülni...


Kecsmár Krisztián: Hát, 26-ig biztos, hogy nem fog.

Mv: De azért az Európai Bizottság hozhat-e egy olyan döntést, hogy ezt meghosszabbítja, teszem azt hat hónappal, 12-vel, 24-gyel?

Kecsmár Krisztián: Hát, így meghosszabbítani nem tudja, mert ugye azt a tanácsnak kellene és ugye az is egy nagyon fontos érv és az is a kvótapernek az egyik kérdése, az, hogy ugye ezt a tanács úgy fogadta el, ezt a kvótahatározatot, hogy ez egy átmeneti intézkedés. Egy átmeneti intézkedésnek pedig egy szoros időkeretbe kell ugye ágyazódnia. Hogyha ezt így hosszabbítgatjuk egymás után, akkor látjuk, hogy ez így innentől kezdve már nem is egy átmeneti intézkedés.

Mv: De egy átmeneti intézkedés lehet a krízis elnyúlásának függvényében is értelmezni.

Kecsmár Krisztián: Igen, ez egy nagyon jó kérdés. Az, hogy, ugye maga ez a kvótahatározatot 2015. szeptember 22-én fogadták el. Kérdés, hogy ugyanez a krízis van ma már, ugyanazok a számok vannak ma már, és ugye ezt két év múlva kell végrehajtani. Tehát, hogy pontosan mit old meg egy ilyen határozat, amit két év múlva kell végrehajtani, esetleg még azt ki is lehet tolni.

Mv: Tegyük fel, hogy meghosszabbítják.

Kecsmár Krisztián: Mondom, meghosszabbítani a tanácsnak kellene, de...

Mv: Tegyük fel, hogy meghosszabbítják. Akkor újra perre mennek?

Kecsmár Krisztián: Meglátjuk, hogy mi lesz annak a kimenetele. Nem kizárt, de mondom, alapvetően ez nem a bizottságnak a dolga, ezt meghosszabbítani.

Mv: A következő stáció tehát szeptember 6-a, fogunk még erről beszélgetni. Köszönöm szépen.


Kecsmár Krisztián: Én köszönöm.

(Igazságügyi Minisztérium)