A Magyar Kormány elkészítette a Bizottság 2020. évi jogállamisági jelentéséről és a költségvetési kondicionalitásról szóló pozíciós dokumentumait.
A mai napon az Európai Unió igazságügyi miniszterei informális videokonferencia keretében tanácskoztak, amelyen Bóka János, európai uniós és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkár képviselte Magyarországot.
A mai napon az Európai Unió igazságügyi miniszterei informális videokonferencia keretében tanácskoztak, amelyen Bóka János, európai uniós és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkár képviselte Magyarországot.
Az eddigi meddő jogállamisági viták helyett az európai igazságügyi együttműködés jövőjére kell koncentrálni - hangsúlyozta Bóka János, az Igazságügyi Minisztérium (IM) európai uniós és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkára az EU igazságügyi minisztereinek hétfői videokonferenciáján.
Az ENSZ Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottsága (UNCITRAL) ötvenharmadik ülésszakára alelnökévé választotta Dr. Bóka Jánost, az Igazságügyi Minisztérium nemzetközi és európai uniós igazságügyi együttműködésért felelős államtitkárát.
Az Igazságügyi Minisztérium a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával együttműködésben több mint 150 társadalmi és érdekképviseleti szervezet közvetlen megkeresésével, 2020. májusában nyilvános konzultációt kezdeményezett az Európai Unió szerzői jogi reformcsomagjának hazai jogba való átültetéséről. A módosítások a szerzői jogról szóló LXXVI. törvény, valamint a szerzői jogok és a szerzői joghoz kapcsolódó jogok közös kezeléséről szóló 2016. évi XCIII. törvény rendelkezéseit érintik.
Bóka János európai uniós és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkár vett részt a Bel- és Igazságügyi Tanács 2019. december 3-i ülésén Brüsszelben. Magyar szempontból kiemelt fontosságú, hogy a miniszterek tanácsi következtetéseket fogadtak el a bűncselekmények áldozatainak biztosított jogok jövője kapcsán, amely többek között uniós stratégia kialakítását vetíti elő.
Az Igazságügyi Minisztérium és az Országos Bírósági Hivatal 2019. november 7-8-án nemzetközi konferenciát tart Budapesten „Jövőbeli jó gyakorlatok a gyermekek legfőbb érdekében a felülvizsgált Brüsszel IIA rendelet alapján” címmel.
„A digitális technológia kihívásaival szembenéző európai igazságszolgáltatás” címmel Strasbourgban megrendezett kétnapos igazságügyi miniszteri konferencián az Európa Tanács 47 tagállamának képviselői a joghoz és igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés digitális korban megnyílt új lehetőségeiről, továbbá a digitális technológia büntető igazságszolgáltatásra való hatásairól folytattak eszmecserét.
A tanácsülés alkalmával az igazságügyi miniszterek eszmecserét folytattak a korrupcióellenes intézkedésekről. A tagállamok többsége szerint érdemes megvizsgálni egy uniós stratégia vagy akcióterv létjogosultságát, úgy vélték, hogy az EU korrupció elleni küzdelem területén betöltött nemzetközi szerepvállalásához jelentősen hozzájárulna, ha az EU teljes jogú tagja lenne az GRECO-nak.