Kecsmár Krisztián a jogi versenyképesség gazdasági jelentőségét hangsúlyozta az ENSZ Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottsága létrejöttének 50. évfordulója alkalmából rendezett konferencián mondott beszédében.

Kecsmár Krisztián, az Igazságügyi Minisztérium nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős államtitkára beszédet mondott a 2016. november 17-én, Budapesten rendezett „Az UNCITRAL és a választottbíráskodás ötven éve, magyar javaslatra jött létre az ENSZ Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottsága" című konferencián.

Kép letöltéseFotó: Véssey Endre/IM

Kecsmár Krisztián előadásában kiemelte a jogharmonizáció fontosságát a nemzetközi gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok fejlesztésének területén és a hagyományos bírósági útnál gyorsabb alternatív vitarendezési módok egyre növekvő térhódítását a gazdasági kapcsolatokban. Hangsúlyozta a jogi versenyképesség szükségességét, a gyors és magas színvonalú választottbíráskodás jelentőségét, amely vonzóbb jogi környezetet teremt a gazdasági szereplők számára, illetve kiemelte, hogy az elmúlt két évtizedben hazánkban is egyre többen és egyre tágabb körben választották ezt a vitarendezési módot.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által rendezett eseményen a kereskedelmi választottbíráskodás neves szakértői tekintették át az ENSZ Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottsága (UNCITRAL) létrejöttét, az abban való magyar közreműködést, a szervezet működésének az elmúlt ötven évben a választottbíráskodásra gyakorolt hatását és a jövő kihívásait.

Kép letöltéseFotó: Véssey Endre/IM

Az 1966-ban magyar javaslatra életre hívott UNCITRAL korszerű és az üzleti tisztesség követelményeinek megfelelő normái, modell-szabályai, jogalkotási, illetve az egységes értelmezést segítő útmutatói olyan világméretű „közös jogi nyelvet” alkotnak, amely növeli a jogbiztonságot és a kiszámíthatóságot, valamint csökkenti a kereskedelmi kockázatokat és az üzleti tranzakciókkal járó költségeket.

(Igazságügyi Minisztérium)