Berke Barna európai uniós és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkár 2015. október 1-2-án részt vett és felszólalt az Európai Bizottság által első alkalommal szervezett alapjogi tárgyú, Tolerancia és tisztelet: az antiszemita és a muszlimellenes gyűlölet megelőzése és leküzdése Európában című kollokviumon.

Berke Barna felszólalásában kiemelte az Alaptörvénynek azt a rendelkezését, amely szerint a véleménynyilvánítás szabadságának a gyakorlása nem irányulhat a magyar nemzet, a nemzeti, etnikai, faji vagy vallási közösségek méltóságának a megsértésére. Ismertette továbbá, hogy a Büntető Törvénykönyv számos rendelkezése is biztosítja a gyűlölet-bűncselekmények elleni hatékony fellépést.

Kép letöltéseFotó: Európai Bizottság

A rasszizmus és idegengyűlölet elleni uniós kerethatározat végrehajtását is szolgáló magyar szabályok rendelkeznek egyebek mellett a közösség tagja elleni erőszaknak, a közösség elleni uszításnak, a nemzetiszocialista vagy kommunista rendszerek bűnei nyilvános tagadásának, valamint az önkényuralmi jelkép használatának büntetőjogi eszközökkel történő tilalmáról is. Mindemellett a Büntető Törvénykönyv általános részének értelmében a rasszista, antiszemita vagy más előítéleten alapuló bűnelkövetési motívumok a büntetéskiszabás keretében is súlyosító körülményként értékelendőek.

Bemutatta továbbá, hogy az Országgyűlés Házszabálya is szigorú fegyelmi intézkedések megtételére ad lehetőséget a gyűlöletbeszédet folytató képviselőkkel szemben. Az elmúlt évek jogszabályi változásai határozottan reagáltak továbbá a különböző paramilitáris szervezetek általi félelemkeltésre is, szigorúan szankcionálva azokat.

Kép letöltéseFotó: Európai Bizottság

Az államtitkár kifejtette, hogy Magyarország Kormánya az antiszemitizmus ellen zéró toleranciát alkalmaz, és a jogi szabályozási lépések mellett számos más intézkedéssel is fellép a zsidó közösség elleni előítéletek, gyűlölet leküzdése érdekében. A nemzeti alaptanterv részét képezi a holokausztról és az évezredes közös zsidó–magyar történelemről szóló ismeretek oktatása is, a Kormány emellett támogatja a zsidó kultúra magyarországi reneszánszát és a holokausztról szóló megemlékezéseket.

Berke Barna rámutatott: kifejezetten a magyarországi muszlim közösségek védelmét szolgálja a rendőrséggel kötött együttműködési megállapodásuk. A gyűlölet-bűncselekményekkel szembeni kormányzati elkötelezettséget mutatja továbbá az is, hogy az Országos Rendőr-főkapitányságon külön, gyűlölet-bűncselekményekkel foglalkozó csoport működik, valamint az is, hogy létrejött egy gyűlölet-bűncselekményekkel foglalkozó szakértői hálózat, és a kormányzat kezdeményezésére működik egy civil szervezet által működtetett rendszer az antiszemita jelenségek nyomon követésére.

Kép letöltéseFotó: Európai Bizottság

Az államtitkár kitért arra is, hogy a véleménynyilvánítás szabadságának alkotmányos szintje különbözik Európában és az Egyesült Államokban, ezért transznacionális jogi eszközökre van szükség az európai jog szerint töröltethető internettartalom globális érvényesíthetőségéhez.

A Bizottság az év elejei párizsi és koppenhágai támadásokat követően választotta a kollokvium tárgyául a témát. A két különböző történelmi gyökerű és eltérő megjelenésű, de a gyűlöletmotívum jelenléte szempontjából mégis hasonló jelenséget, az antiszemitizmust és a muszlimellenességet együttesen ölelte át.

(Igazságügyi Minisztérium)