Kétoldalú igazságügyi együttműködésről és az Európai Unióval kapcsolatos kérdésekről tárgyalt május 14-15-én Rómában Cosimo Ferri igazságügyi államtitkárral Berke Barna európai uniós és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár.
A kétoldalú relációban áttekintették a jogsegélyegyezményeket és a büntető ügyekben működő gyakorlatot. A jelentős mértékű európai elfogató parancsok teljesítésének feltételei körében a szükséges dokumentumok és az eljárás gyorsítása érdekében fogalmazódtak meg a tapasztalatok alapján kérések. Az ítéletek és büntető intézkedések végrehajtásának átvétele kevesebb esetben merül fel, ezen átadási eljárások felgyorsítása is közös érdek, valamint hasonlóan a két országban hozott ítéletek érvényének kölcsönös elismeréséhez szükséges eljárások és a jogsegélykérelmek gördülékeny teljesítése. Mindezek körében a tapasztalatokról és javaslatokról a felek írásbeli összefoglalóban tájékoztatják egymást.
Megállapodtak az államtitkárok arról, hogy rendszereset értékelik a kétoldalú gyakorlatokat és jelentősebb kérdésekben konzultációt folytatnak egymás jogi fejleményeinek megismertetésére és az európai szintű jogalkotások tervezetiről is egyeztetnek. A magyarországi büntetőpolitikára vonatkozó kérdésre Berke Barna tájékoztatást adott arról, hogy a halálbüntetést többszörösen eltörölte Magyarország, először az Alkotmánybíróság, majd az Országgyűlés is, és biztosította az olasz felet arról, hogy Magyarország betartja az EU és az Emberi Jogok Európai Konvenciója keretében vállalt kötelezettségeit.
A magyarországi kodifikációs folyamatokról és az olaszországi igazságügyi reform céljairól eszmét cserélve a felek megállapodtak abban, hogy esetenként szakmai kerekasztalt szerveznek kiemelt témakörökben, így első tervként a nemzetközi magánjog olasz és európai fejleményeiről.
Berke Barna államtitkár látogatást tett a hatvanhárom ország részvételével működő Magánjog Egységesítése Nemzetközi Intézetében (UNIDROIT). A főtitkár, José Angelo Estrella Faria tájékoztatást adott a kormányzótanács üléséről, Berke Barna megköszönte a magyar kormányzótanácsi tagság támogatását. A főtitkár az intézet keretében zajló aktuális és tervezett feladatokról szólva kiemelte, hogy a kormányok a kidolgozott nemzetközi egyezmények elfogadásával, alkalmazásával tudják leginkább támogatni az UNIDROIT munkáját.
Magyarország már ratifikálta a nemzetközi közúti árufuvarozási szerződésekről szóló genfi egyezményt, a nemzetközi pénzügyi lízingről és a faktoringról szóló ottawai egyezményeket, valamint a lopott vagy illegálisan az országból kijuttatott kulturális javakról szóló római egyezményt.
Berke Barna elmondta, hogy áttekintés alatt áll a magyar ratifikáció kérdése a mobil berendezésekkel (légi járművek, sínpályához kötött járművek) kapcsolatos nemzetközi követelésekről és ügyleti biztosítékokról szóló fokvárosi egyezményt illetően, amihez az Európai Unió is csatlakozott. Magyarország érdekelt az intézet sikeres munkájában, a tervbe vett tőkepiaci és értékpapírokra vonatkozó szabályozási területen, valamint a hosszú távú nemzetközi kereskedelmi szerződésekre vonatkozó alapelveknek sikeres kidolgozásában.
A főtitkár elmondta, hogy az UNIDROIT az élelmezési világszervezettel együttműködve 2012 óta dolgozik az agrár-szektorban felhasználható jogi útmutatás kialakításán, jogi elemzést végez az agrár-szektorban alkalmazott megállapodásokról, segítve a termelőket a szerződéskötések során, valamint a mezőgazdasági területen működő nemzetközi szervezeteket és termelői társulásokat. Ebben a munkában hazánk szintén érdemben részt kíván venni.
Egyetértettek a felek abban is, hogy fontos forrásai, háttéranyagai nemzetközi dimenzióban a jog fejlesztésének a nemzetközi kereskedelmi szerződésekről szóló UNIDROIT-alapelvek, illetve az ehhez kapcsolódó modell-klauzulák, hasonlóan a franchise szerződésekre és a lízingre vonatkozó modell-szabályozások.
Berke Barna kiemelte, hogy a hazai kodifikáció miatt is különös érdeklődésre tart számot a nemzetközi polgári eljárás alapelveiről, és egy esetleges jövőbeli európai polgári eljárási szabályrendszer kifejlesztéséről szóló intézeti munka, ami az alapelvek kidolgozásával csökkentheti az idegen jogi környezetben való perlésből fakadó jogbizonytalanságokat és előmozdítsa a bírósági eljárások tisztességes lefolytatását. Ebben a munkában Magyarország fokozottabb szerepvállalásra törekszik, ennek lehetőségét a főtitkár is megerősítette.
José Angelo Estrella Faria főtitkár úr elfogadta Berke Barna meghívását egy magyarországi konferencián történő előadásra.
(Igazságügyi Minisztérium)