Az Európa-jog időszerű kérdéseiről beszélt Dr. Berke Barna európai uniós és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkár Az uniós jog és a magyar jogrendszer viszonya című könyv bemutatója alkalmából a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, 2016. május 24-én szervezett tudományos konferencián.

A jogi kar szellemi műhelyeiben készült „kötetben a polgári jog számos aspektusa a szerzői jogtól a devizahitelekig, a munkajog, a társasági jog, a fogyasztóvédelmi jog, a büntető anyagi és eljárásjog, a közigazgatási jog, a versenyjog, a sportjog, a környezetjog és az adójog” egyaránt helyet kap, amint arra a műhöz írt előszavában Trócsányi László miniszter rámutat.

Kép letöltéseFotó: Véssey Endre / IM

Dr. Berke Barna is e sokszínűséget méltatta felszólalásában, hangsúlyozva, hogy az ún. Európa-jog nem egy tantárgy vagy jogterület, hanem jogágak összessége. Kiemelte, hogy az összeállítás friss, aktuális fejleményeket dolgoz fel, ideértve az Európai Unió Bírósága esetjogát is. Az időszerű kérdések kapcsán az államtitkár utalt a transzatlanti szabadkereskedelmi megállapodás (TTIP) tárgyalásai során felmerült vitarendezési kérdések nyitottságára, nevezetesen, hogy a vitarendezési eljárásnak hol legyen a fóruma. Fontos jogi feladatnak nevezte a digitális belső piac megteremtését, a Bel- és Igazságügyi Tanács büntetőjog területén folyó harmonizációját, valamint a szerzői jog fejlődését. Az EU Alapjogi Charta szerinti alapjogvédelem kiterjesztésének bírói módszertanára is kitért, valamint felvette, hogy az alkotmányos identitást nem csak a tagállamra vonatkozóan lehet értelmezni, hanem az Unió tekintetében is, ahogyan azt az Európai Bíróság több nemzetközi szerződés vizsgálatában kidolgozta.

A kötet megjelenését az Igazságügyi Minisztérium támogatta.

(Igazságügyi Minisztérium)