Az Igazságügyi Minisztérium 2015. június 18-19-én rendezte meg Budapesten a Mediáció a jogellenes gyermekelviteli ügyekben – békés megoldás a gyermek érdekében elnevezésű projektet lezáró nemzetközi konferenciát.
A projekt Magyarország Igazságügyi Minisztériuma, Franciaország Igazságügyi Minisztériuma, Németország Igazságügyi Hivatala és az Országos Bírósági Hivatal közös együttműködésében, az Európai Bizottság támogatásával valósult meg.
A téma, amelynek megvitatására a hazai és a külföldi szakemberek összegyűltek, sokféle életviszonynak, társadalmi és emberi jelenségnek képezi gyújtópontját. Egyrészt korunk ellentmondásainak tükre. A migráció olyan tömegeket mozgat meg, mint a népvándorlás óta talán soha. Európa nemzetei integrációra lépnek egymással. Ilyen körülmények között természetes folyamat, hogy különböző nyelvű és kultúrájú férfiak és nők egyre gyakrabban, egyre nagyobb számban találnak egymásra: családot alapítanak, gyermekeknek adnak életet. Természetes emberi és történelmi folyamat ez, amely gazdagíthatja az emberiség jelenét és jövőjét, s személyes boldogság forrása lehet sokak számára. Ha azonban a család felbomlik, és a felek nem barátként válnak el egymástól, akkor az kihívás az alapvetően nemzeti keretek között működő, egymástól eltérő igazságszolgáltatási rendszerek számára. – mondta megnyitó beszédében Berke Barna Európai és Nemzetközi Igazságügyi Együttműködésért felelős államtitkár.
Az államtitkár kiemelte, hogy a nemzetközi jogi és uniós jogi háttér rendelkezésre áll. A vonatkozó egyezmények közül kiemelést érdemel a Hágai Magánjogi Konferencia szorgalmazására 1980-ban létrejött, a Gyermek Jogellenes Külföldre Vitelének Polgári Jogi Vonatkozásairól szóló egyezmény, amely a gyermekkel kapcsolatos szülői felügyeleti jogok nemzetközi védelme érdekében született, s melyhez eddig 89 állam csatlakozott.
Az Európai Unióban folyó együttműködés e területen valódi hozzáadott értéket jelent ma, amikor becslések szerint hétmillió uniós polgár él a hazájához képest másik tagállamban és a válással végződő nemzetközi házasságok az Unióban történő válások 16 százalékát teszi ki. A magyar állampolgárokat érintő, újonnan induló jogellenes gyermekelviteli ügyek száma 2010 óta megduplázódott, és megközelítette az évi százas nagyságrendű ügyszámot.
A minisztérium által kidolgozott és az Európai Bizottság által támogatott projekt alapvetően abból a megközelítésből indul ki, hogy a szülők kapcsolatának megromlása miatt a gyermek ne kerüljön a két szülő közötti harcvonalba. Mindenképpen segíteni kell a szülőket abban, hogy vitáikat megfelelő keretek között, megfelelő szakemberek segítségével, akár békés úton is rendezhessék.
A jogellenes gyermekelviteli ügyek a nemzetközi jellegű családjogi konfliktusok körébe sorolhatók, melyek megnyugtató megoldása mind a hatóságok, igazságszolgáltatási szervek, szakemberek, mind pedig a szülők részéről is komoly megterhelést jelentenek.
Tekintettel arra, hogy Magyarországon jelenleg nagyon kevés a tapasztalat a jogellenes gyermekelviteli ügyekben alkalmazható mediációval kapcsolatban, ezért a projekt egyik fontos célkitűzése, hogy tanuljunk partnereinktől. Franciaország és Németország már rendelkezik kialakult jó gyakorlatokkal, melyek megismerésére kitűnő lehetőség ez a nemzetközi konferencia.
A 2015. június 18-19-én megrendezett nemzetközi konferencia első napjának mintegy 80 résztvevője előadásokat hallgathatott meg a jogellenes gyermekelviteli ügyekben alkalmazható mediációval kapcsolatban és megismerhette az ügyvédek, bírák, mediátorok véleményét ezzel a témával kapcsolatban. A konferencia második napján pedig interaktív gyakorlatok segítségével a résztvevők kipróbálhatták a mediációban érintett felek és szakemberek szerepeit, így lehetőségük nyílt arra, hogy megismerjék a különböző területről érkező szakemberek egymás tapasztalatait a határokon átívelő mediációval kapcsolatban.
A konferencián bemutatásra került továbbá egy nemzetközi szakértői team által készített kézikönyv is, mely bemutatja a jogellenes gyermekelviteli ügyek német és francia jó gyakorlatait illetve rávilágít ezen ügyek nehézségeire, valamint ajánlásokat is megfogalmaz a szakemberek részére.
A kézikönyv bemutatása során Nemessányi Zoltán nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős helyettes államtitkár kiemelte, hogy a nemzetközi kereskedelmi jogban már évtizedek óta jóval nagyobb sikere van a nem egyezményi formában megalkotott alapelvgyűjteményeknek (UNIDROIT), ajánlásoknak, modelltörvényeknek (UNCITRAL modelltörvény a választottbíráskodásról), illetve a szokások, szokványok, jó gyakorlatok gyűjteményeinek (INCOTERMS), mint a hagyományos jogi formáknak, nemzetközi egyezményeknek.
A nemzetközi személyforgalom növekedése miatti egyre nagyobb számú határon átnyúló házasság, és abból születő gyermek a jogalkotási produktumok mellett a nemzetközi családjog területén is egyre inkább olyan soft-law eszközök alkalmazását igényli, amelyek a merev, jogi úton történő rendezés mellett, a felek autonómiáját érvényre juttatva elősegíti alternatív vitarendezési formák előtérbe kerülését.
(Igazságügyi Minisztérium)