Az Európai Ügyészség létrehozásáról, a fizetésképtelenségi eljárásokról, valamint az igazságszolgáltatási rendszer hatékonyságának kérdéseiről folytattak megbeszéléseket a V4-ek igazságügy-miniszterei és államtitkárai, valamint Horvátország és Szlovénia képviselői Pozsonyban május 26-án. Magyarországot Berke Barna, az Igazságügyi Minisztérium európai és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkára képviselte.

A szlovák igazságügyi miniszter, mint a V4 soros elnöke meghívására létrejött konzultáción a kiemelt igazságügyi témák közül elsőként az igazságszolgáltatás hatékonyságával kapcsolatos álláspontokat vitatták meg a delegáltak. Egyetértettek abban, hogy hasonló nehézségekkel szembesülnek a különböző országokban, így például az eljárások elhúzódása, a felhalmozódott ügyteher ledolgozása, egyenetlen munkamegosztás és az ügyáthelyezések lehetősége, ezért hasznos lehet az egyes nemzeti szabályozások, gyakorlatok közös értékelése is.

Magyarország részéről elhangzott, hogy az igazságszolgáltatás hatékonyságát célzó intézkedéseknek köszönhetően az EU igazságügyi eredménytáblája által is elismerten számos mutatóban javult a bírósági ítélkezés és szolgáltatások színvonala, valamint az eljárások időtartamát illetően is érdemi előrelépés történt. A bírák értékelésére vonatkozó nemzeti szabályok és tapasztalatok áttekintése során a kormányzatok politikai felelőssége mellett hangsúlyt kapott a bíróságok függetlenségének garantálása és az igazságszolgáltatási rendszeren belüli értékelési eljárások támogatása. Berke Barna rámutatott, hogy a nemzetközi fórumok kontrollja is fontos szempont akár az ítéletek értékelésben is, például az eljárások elhúzódása vagy az előzetes letartóztatások indokoltsága vagy időtartama körében hozott strasbourgi ítéletekre utalva. Az igazságszolgáltatási szektorban a digitális alapú ügyintézés, fejlesztés helyzetét, a kormányok részéről adható támogatást tekintettek át a szakpolitikusok.

A fizetésképtelenségi eljárások EU szinten folyamatban lévő és további reformjáról is tapasztalatot cseréltek a résztvevők. Ennek keretében ismertették az elmúlt években megvalósított csődjogi reformjaikat, és a fizetésképtelen helyzetbe került vállalkozások megmentését célzó reorganizációs eljárásokkal kapcsolatos tapasztalataikat. A delegáltak megvitatták a csődjogi szabályozás esetleges jövőbeni uniós reformjának, harmonizációjának megvalósíthatóságát. A jelenlévő vezetők egyetértettek abban, hogy a fiktív hitelezők, nem átlátható tulajdonosi szerkezetű hitelezők bevonásával kötött csalárd csődegyezségek elleni küzdelem továbbra is komoly kihívás a jogalkotók és jogalkalmazók számára, és összeurópai szabályozást a kérdések teljes spektrumára nehéz alkotni.

Az Európai Unió Igazságügyi Tanácsának soron következő, 2015. június 15-én esedékes ülésére való felkészülés jegyében a harmadik téma az Európai Ügyészség létrehozása volt. Ennek kapcsán a delegáltak azonos állásponton voltak, hogy a büntető igazságügy eddigi legnagyobb EU keretben zajló feladata ez a jogalkotási tervezet, és nagyon sok múlhat a delegált európai delegált ügyész hatáskörének megfelelő szabályozásán, amelyet az uniós központi szinten megjelenő Állandó Tanács hatáskörével szemben meg kell erősíteni, tekintettel a szubszidiaritás tagállami parlamentek által is hangsúlyozott követelményére. Abban is egyetértettek a delegációvezetők, hogy a nemzetközi bűnügyi együttműködés terén részben meg kell őrizni a kölcsönös elismerés eszközeit és az eddigi eszközöket is érdemes jobban kihasználni. A nemzetközi bűnügyi együttműködés terén koordinációs, kooperációs szerepet betöltő Eurojust nélkül elképzelhetetlen az Európai Ügyészség működése, emelte ki a lengyel Igazságügyi Minisztérium államtitkára. A visegrádi négyek, valamint a jelenlévő szlovén és horvát miniszterek aggályaikat fejezték ki a tárgyalások elsietése kapcsán.

Berke Barna az eszmecsere során továbbá elmondta, hogy Magyarország nem támogat olyan megoldást, amely hatáskört biztosítana az Európai Ügyészség számára az ÁFA csalások esetén, jóllehet az Európai Parlamentben és az EU Igazságügyi Tanácsban is ez a kérdés több oldalról is még élénk vita tárgya lesz.

(Igazságügyi Minisztérium)