A közigazgatási bíráskodás szükségességét hangsúlyozta Trócsányi László igazságügyi miniszter a tárcája és a Magyar Jogász Egylet közreműködésével megrendezett, A perrendtartások megújítása című konferencián 2015. június 5-én, pénteken Budapesten.

Kép letöltésefotó: Véssey Endre

A miniszter úgy fogalmazott: a közigazgatási bíráskodás zárókő, nélküle a jogállam nem teljes, a jogállamiság sine qua nonja, nélkülözhetetlen feltétele.

Trócsányi László szerint egy egységet alkotó perrendet kell alkotni, amely a jövő év elejére el tud készülni. Úgy vélte, szükséges egy közigazgatási felső bíróság létrehozása, amely a Kúria alatt táblabírósági rangsorban működne.

A miniszter szerint amikor jogalkotásról gondolkodunk, egy rendszerről beszélünk, amelyben meghatározó szerepe van az alaptörvénynek, de az anyagi jogi jogszabályoknak, a törvénykönyveknek, az eljárásjognak, valamint az uniós szabályozásoknak és az egyezményeknek is. Az új jogszabálynak ezeknek a tartóoszlopoknak kell megfelelniük, továbbá szükséges, hogy kellő idő álljon rendelkezésre az új szabályozás megalkotására.

A jogalkotási folyamatot elődjének, Vladár Gábornak, a Lakatos-kormány igazságügyi miniszterének szavaival ismertette, aki a kodifikáció rendjét három részre osztotta: az előkészítő szakra, az átfogó szemlélődésre és a rendszerbe foglalt jelenségek okainak kiderítésére, valamint a szerkesztésre.

Hangsúlyozta: az anyagi jogi szabályok után az eljárási kérdéseket kell vizsgálni, például azt, hogy az adott eljárás a közjogi vagy magánjogi területhez tartozik.

Trócsányi László felidézte: Magyarországon a közigazgatási bíráskodást 1949-ben megszüntették, össze is omlott a jogállam. A rendszerváltás ugyan visszahozta azt a jogrendszerbe, de csak részlegesen. Hozzátette: a polgári perrendtől külön kell választani a közigazgatási bíráskodást, amelyben a polgári perrenddel ellentétben a felek nem egyenlőek, nincs "fegyveregyenlőség". Mindezért átgondolandónak nevezte a közigazgatási perek esetében a keresethez kötöttséget, a "fegyveregyenlőség" biztosítását, a döntési jogköröknél a megváltoztatási jogkört, a felülvizsgálatok kérdését, a rendkívüli perorvoslat hangsúlyosabbá tételét.

Szerinte "ma szanaszét meglévő szabályokkal állunk szemben", de egységes perrendre van szükség.

Kép letöltésefotó: Véssey Endre


Szervezeti kérdésekről szólva azt mondta, hogy mindenkire szükség van, de új bírákra is szükség lesz a közigazgatási bíráskodáshoz. A miniszter a kormányzati ciklus fő kihívásának nevezte a közigazgatási bíráskodás felállítását, a közigazgatási felső bíróság létrehozását.

A polgári perrrendtartásról szólva azt emelte ki: a kormány januárban elfogadta ennek koncepcióját, vagyis döntött arról, hogy módosítja a korábbit. Felállt a jogászi hivatásrend valamennyi részét felölelő 15 munkacsoport, amelyeknek az alapkérdéseket kell tisztázniuk. Hangsúlyozta: a munkát az év végéig befejezik, a jövő év elejére el tudják készíteni a normaszöveget.

A polgári perrendtartás esetében Trócsányi László szerint kulcskérdés a perelőkészítés, amelyet a per meghatározó elemének nevezett, ez szerinte hozzájárul ahhoz, hogy a tárgyalási szakban "olajozottabban menjenek a dolgok". Előrevetítette azt is, hogy a választott bírósági kérdéseket külön törvényben rendezik majd, azok nem lesznek a polgári perrendtartás részei.

Megemlítette, hogy a végrehajtások esetében is új, önálló anyagi jogi kódexen dolgozik a tárcája. Hozzátette: átlátható, tisztességes végrehajtói rendszert szeretnének létrehozni, amely a díjcsökkentést is magába foglalja. A végrehajtói szervezeti törvényt még a nyáron, az anyagi jogi jogszabályokat pedig az ősszel fogadhatják el – mondta.

A cégeljárásokról szólva azt emelte ki, hogy az egyszerűsítés irányába szeretnének haladni és célként fogalmazta meg egy egységes szemléletű nyilvántartás létrehozását. Szerinte az unióban is az a gazdaságösztönző irány figyelhető meg, hogy minél egyszerűbben lehessen céget alapítani. Mint mondta, ezzel egyetért, de meg kell felelni a pénzmosás elleni küzdelem követelményének is.      

Az egyesülési jogról szólva előrevetítette az egyesületekre, alapítványokra vonatkozó szabályok átgondolását.

Trócsányi László azt mondta, "nem a magyarok lettek békétlenebbek, hanem az életviszonyok bonyolultabbak" és utalva a devizaperekre, brókerbotrányokra, azt hangsúlyozta, hogy viszonylag gyors reagálásra is képesnek kell lennie a jogalkotónak. Hozzátette: ha világos szellemi és erkölcsi elvek szerint végzik a munkájukat, akkor nő a bizalom a jog és az igazságszolgáltatás iránt, és hisz abban, hogy ez lehetséges.

(MTI)