Az 56-os forradalom megmutatta az egész világnak, hogy a magyar nemzet újra Európához akar tartozni szabadságban, és nem megfélemlítve a vasfüggöny mögé zárva – jelentette ki Trócsányi László igazságügyi miniszter Brüsszelben, az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulója alkalmából rendezett koncerttel egybekötött megemlékezésen 2016. október 26-án.
A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara koncertje előtt tartott beszédében Trócsányi László a forradalom kifejezés pozitív európai jelentésére hívta fel a figyelmet, amely a szabadság, az igazság, a haladás, az emberi méltóság és a nemzeti függetlenség jelentését hordozza.
Hangsúlyozta, Magyarországon ezek a jelentőségteljes szavak vitték utcára a diákokat, a munkásokat 1956. október 23-án, és adtak erőt nekik egészen november 4-ig.
A magyar forradalom bizonyítja, hogy a magyar nép az európai népek közé tartozik - húzta alá. Kiemelte, 1956. forradalmárai nem csak a saját nemzetük szabadságáért küzdöttek, hanem egész Európáért. A forradalmárok öröksége az 1989-ben kivívott szabadság, amikor Magyarország visszanyerte helyét a szabad világban.
„Ha 60 évvel ezelőtt a mainál sokkal nehezebb helyzetben apáinknak és nagyapáinknak volt erejük hinni egy jobb élet eljövetelében, akkor nekünk is hinnünk kell, hogy Európa, benne Magyarország és Belgium képes lesz megfelelő válaszokat adni a jelen kihívásaira” – fogalmazott Trócsányi László.
Koen Geens belga igazságügyi miniszter beszédében elmondta, Belgium nem csak a második, de már az első világháború után és a hidegháború idején is befogadta a magyar menekülteket. Kinyitotta kapuit akkor is, amikor a magyarok felemelték szavukat és ki akartak törni a kommunista rezsim szorításából.
Az utcára vonult fiatalok a szólás, a vélemény és a sajtó szabadságát követelték, amelyek Európa alapvető értékei közé tartoznak azóta is.
A magyar forradalom brutális leverése megmutatta a kommunizmus igazi arcát, de a szabadság vágyát nem tudta elvenni az emberektől, és ez végül az 1989-es rendszerváltás után törhetett felszínre, amikor Magyarország újra megtalálta korábbi helyét Európa szívében – fogalmazott.
Olyan bátor tett volt ez a szabadság akarásának szellemében, amelynek minden európait lelkesítenie kell. Ez az a büszke magyar örökség, amely példaként szolgálhat egész Európának a jelenlegi nehéz politikai helyzetben – húzta alá a Koen Geens.
(MTI)