Az alkotmány memoár és projekt egyszerre, megmondja kik voltunk, kik vagyunk és kik akarunk lenni – mondta Trócsányi László igazságügyi miniszter a Magyarország Barátai Alapítvány második világtalálkozóján Budapesten 2015. május 9-én, szombaton.
Az alaptörvény nemzetközi összehasonlítása című előadásában a miniszter rámutatott: a történelem széttépte Magyarországot, ezért kiemelkedően fontos érték az összetartozás.
Az alaptörvény meghatározza a nemzet fogalmát, kimondja, hogy az állam felelősséget visel az idegenbe szakadt nemzetrészekért és megadja az állampolgárságot, választójogot. Mindez a világban nagy vitákat váltott ki, ami az értékekről szól és talán Európa rossz lelkiismeretének is a következménye – fejtette ki Trócsányi László, korábbi alkotmánybíró, illetve brüsszeli és párizsi nagykövet.
Kép letöltése
Míg az 1949-es magyar alkotmány megtagadta a történelmi értékeket, köztük az alkotmányos örökséget, az 1989-es régi és új elit közti alkuban született alkotmány pedig csupán intézményeket, alapjogokat szabályozott, de értéksemleges maradt, addig a 2011-ben elfogadott alaptörvény értékeket rögzít, anélkül, hogy diszkriminatív lenne – mondta a szakember.
Ez az alkotmány a társadalmi kohézió alapvető értékei közé sorolja a család hagyományos intézményét és a közösségi értékeket. Ezért kapcsolja a tulajdonhoz a társadalmi felelősséget és a közjó szolgálatát – fűzte hozzá a miniszter.
Kép letöltése
A jövőért érzett felelősség jegyében került be az alkotmányba a természeti örökség védelme és megőrzése az utánunk következő nemzedékek számára, illetve az eladósodást megakadályozó közpénzügyi szabályok – mutatott rá Trócsányi László.
A Magyarország Barátai Alapítvány 2011-ben jött létre azzal a céllal, hogy értékközpontúan és pártatlanul informáljon a magyarok eredményeiről, világszerte figyelemmel kísérje a magyarok sikeres társadalmi, kulturális, tudományos és gazdasági tevékenységét, erősítse az ország és a diaszpóra közti kapcsolatokat.
(IM / MTI)