A magyar kormány képviseletében Trócsányi László igazságügyi miniszter és Kecsmár Krisztián európai uniós és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkár vett részt a Bel- és Igazságügyi Tanács 2017. december 8-i ülésén Brüsszelben.

Az elmúlt időszak intenzív és hatékony tárgyalásainak köszönhetően az Igazságügyi Tanács több jogalkotási javaslattal kapcsolatban is olyan általános megközelítést fogadott el, amelyet Magyarország támogatott. A bűncselekményből származó vagyon befagyasztását, illetve elkobzását elrendelő határozatok kölcsönös elismeréséről szóló rendeletjavaslatról Trócsányi László elmondta, hogy ez az eszköz nagyban hozzá járul a szervezett bűnözés elleni harc megerősítéséhez. A magyar kormány álláspontja szerint az elérni kívánt célok irányelv formájában megfelelőbben biztosíthatók, és a tervezet elfogadása esetén sem tekinthetjük precedens értékűnek a rendeleti forma alkalmazását a jövőbeli, büntetőjogi együttműködés kialakításakor.

Az Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszer (ECRIS) módosításáról folytatott tárgyalásokon a magyar politikusok elmondták, hogy határozottan elkötelezettek vagyunk a szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelemben.

Európának egységesen és aktívan kell fellépnie annak érdekében, hogy garantálható legyen az uniós polgárok biztonsága. Ennek egyik kiemelkedően fontos eszköze lesz az a központi rendszer, amely elősegíti a harmadik országbeli állampolgárok teljes bűnügyi előéletének megismerését és az ezzel kapcsolatos információk cseréjét.

Az Európai Bizottság röviden beszámolt arról, hol tart az Európai Unió Bírósága 2014. december 18-i negatív véleményét követő, az EU Emberi Jogok Európai Egyezményéhez való csatlakozásával kapcsolatos reflexiós időszak.

A miniszterek a munkaebéden eszmecserét folytattak az E-justice jövőjéről, és vitáztak a házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló 2201/2003/EK tanácsi rendelet (ún. Brüsszel IIa. rendelet) egyes aspektusairól. A tagállamok között egyetértés alakult ki arról, hogy a szülői felelősség tárgyában meghozott határozatok szabad áramlását elő kell mozdítani a végrehajthatóvá nyilvánítás iránti eljárás, mint köztes eljárás eltörlése révén, ennek módjáról azonban további egyeztetésre van szükség. További szakértői egyeztetést igényel a megelőző szerkezetalakításról, a második esélyről, valamint a szerkezetátalakítási, fizetésképtelenségi és mentesítési eljárások hatékonyságának a növeléséről szóló irányelv-tervezet, különösen a mentesítéshez szükséges adósságrendezési időszak maximális időtartamát illetően.

Kép letöltéseTrócsányi László és Cecka Cacseva Fotó: IM

Trócsányi László több kétoldalú megbeszélést is folytatott. Cecka Cacseva bolgár igazságügyi miniszterrel a soron következő bolgár elnökség prioritásairól és az ukrán nyelvtörvény kérdéséről egyeztetett. Utóbbival kapcsolatban a bolgár miniszter támogatásáról biztosította a magyar törekvéseket.

Wolfgang Brandstetter osztrák igazságügyi miniszterrel a közelmúltban elfogadott, a házasság és a bejegyzett élettársi kapcsolat közötti különbségtételt diszkriminatívnak találó alkotmánybírósági határozatról folytatott rövid eszmecserét. Holland partnerével, Ferdinand Grapperhgaus miniszterrel pedig az Eurojust jövőjének fontosságáról egyeztetett.

(Igazságügyi Minisztérium)