Trócsányi László igazságügyi miniszter szerint az Országgyűlés a társadalmi felelősségének és kötelességének tesz majd eleget a devizahitelesek megsegítését célul tűző törvényjavaslat elfogadásával.
"Nem mindennapi gyakorlat részesei vagyunk, amelyben a kormány a törvényhozásnak arra tesz javaslatot, hogy jogalkotással avatkozzon be és korrigáljon magánjogi szerződéseket" – fejtette ki expozéjában az igazságügyi miniszter 2014. június 30-án az Országgyűlésben, kijelentve, hogy a törvényjavaslat mindenben megfelel az alkotmányosság és a jogbiztonság kritériumrendszerének.
Trócsányi László felidézte, az ezredforduló utáni években terjedtek el széles körben a devizaalapú kölcsönök, amelyeknek – mint banki termékeknek – az az egyik sajátosságuk, hogy rendkívül egyenlőtlenül osztják meg a kockázatot a hitelező és az adós között. "A bankok ezen felül – a törvény adta lehetőséggel visszaélve – a kamatokat, költségeket és díjakat is folyamatosan, egyoldalúan emelték" – emlékeztetett.
Az elmúlt években számos per indult – folytatta –, amelyekben az adósok a bankokkal kötött kölcsönszerződéseik érvénytelenségének megállapítását kérték. Jelenleg a folyamatban lévő perek száma eléri az ötezret, ami súlyosan leterheli a bíróságokat is – mondta. Jelezte: a Kúria jogegységi határozataiban kimondta, hogy a probléma társadalmi mérete miatt jogalkotásra van szükség. A kormány a Kúria legutóbbi határozatát követő két héten belül kidolgozta törvényjavaslatát, amely most a Ház előtt fekszik, és amelynek célja a közösségi érdekek szolgálata, a szociális szempontok érvényre juttatása és az adósok védelme – fejtette ki a tárcavezető.
A javaslat jogszabályi szintre emeli a Kúria határozatában foglaltakat. A fő cél, hogy elkerülhetővé váljon, hogy a fogyasztók széles tömegei pereljenek – magyarázta a miniszter, hozzátéve, cél az is, hogy lehetőséget biztosítsanak a pénzintézeteknek az önkéntes jogkövetésre. A javaslat ezzel összhangban elsősorban a bankok feladatává teszi, hogy az általuk alkalmazott általános szerződési feltételekből kiiktassák a tisztességtelen kikötéseket.
Az indítványból kiemelte továbbá azt, hogy megállapítják az árfolyamrésnek – azaz az eltérő vételi és eladási árfolyamok alkalmazásának – a tisztességtelenségét, helyette a folyósított és a törlesztett összeget is a jegybank hivatalos devizaárfolyamán kell meghatározni. Az átszámítást a pénzintézeteknek a hatálybalépéstől számított 90 napon kell elvégezniük – ismertette Trócsányi László.
Az előterjesztést az Országgyűlés házszabálytól eltéréssel tárgyalja, és várhatóan pénteken szavaz is róla.
(MTI, Igazságügyi Minisztérium)