Trócsányi László igazságügyi miniszter szerint egy ország értékrendje belső, intim szférájához tartozik. A Magyar Tudományos Akadémián (MTA) 2015. november 17-én, kedd este tartott könyvbemutatón a miniszter beszédét más elfoglaltsága miatt távollétében ismertették.
Trócsányi László szerint az alkotmányos identitás egy nép alkotmányos önmegértésének elidegeníthetetlen része. A globalizáció ugyanakkor standardizálódással, szabványosítással jár, ennek hozadéka a nemzetközi "alkotmánymérnökösködés", politikai korrektség, mely vitába keveredik az alkotmányban megjelenő nemzeti identitással - hangzott el.
A volt alkotmánybíró előadása ugyanakkor egyetértően idézte egykori kollégáját, Paczolay Péter korábbi alkotmánybírósági elnököt, aki szerint a nemzeti alkotmányos identitás nem lehet indok a közös európai értékek megsértésére.
A miniszter szerint a napokban elkövetett, több mint száz halálos áldozatot követelő párizsi merényletek nemcsak emberéletek ellen irányultak, de az európai kultúra, életforma, értékrend ellen is.
Jó lenne összehangolt európai, globális választ adni a támadásra az európai értékek alapján, mert ha nem így történik, a terroristák máris elérték egyik céljukat, sikerült megrendíteniük a kontinens értékrendjét – hangzott el.
Trócsányi László a migránsokra vonatkozó kvótarendszer alapján arra hívta fel a figyelmet: emberek kötelező szétosztásáról van szó, amely során az EU megbüntetheti azokat az embereket, államokat, akik nem engedelmeskednek.
Az MTA Könyvtár és Információs Központban tartott rendezvényen bemutatták Az állam szuverenitása. Eszmény és/vagy valóság című kötetet, amely az Akadémia, a Gondolat Kiadó és a Széchenyi István Egyetem kiadásában jelent meg.
A több mint ötszáz oldalas kiadványban 31 tanulmány járja körül a címben jelzett témát interdiszciplináris megközelítésben. A szerzők között vannak jogászok, közgazdászok, politológusok és filozófusok, közöttük például Bayer József politológus, Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi tanár, Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek, akadémikus, egyházjogász, Bihari Mihály alkotmányjogász, az Alkotmánybíróság korábbi elnöke, Pokol Béla alkotmánybíró és Ludassy Mária filozófus.
(MTI)