Közös problémák jogi vonatkozásairól tárgyalt Izraelben Trócsányi László igazságügyi miniszter izraeli kollégájával, Ajelet Sakeddel.
Trócsányi László alapvetően két témára összpontosított a Bájt Hajehudi (Zsidó Otthon) párthoz tartozó miniszterrel folytatott megbeszélésén: a migrációs válsághelyzet okozta jogi nehézségekre és az online gyűlöletbeszéd megakadályozását szolgáló jogi lépésekre.
Bemutatta és értelmezte Saked miniszter asszonynak a migrációs kérdésben elfogadott magyar jogszabályokat. Trócsányi László az MTI tudósítójának elmondta, hogy tárgyalópartnere rendkívül érdeklődő volt, hiszen Izraelnek hasonló problémái vannak, és Jeruzsálemben megértéssel fogadták Magyarország elképzeléseit.
A magyar miniszter ismertette a kerítésépítés következményeit, illetve Magyarország nemzetközi szerződésekből fakadó kötelezettségeit. Elmondta, hogy Budapestnek be kell tartania mind a schengeni kódexet, mind a genfi menekültügyi konvenciót, mind az európai uniós normákat.
Trócsányi László hangsúlyozta a visegrádi országok szoros együttműködését az európai megoldás megtalálásában, s hogy Magyarország Európának is példát mutatott a külső határok védelmében, miközben fontosnak tekinti a közös határőrizet kérdését (és a visegrádiak együttműködését ezen belül is).
A két miniszter közösen áttekintette ezzel kapcsolatban a "biztonságos ország" meghatározásának kérdéseit. Tárgyalásukon Saked elmondta, hogy Izraelben az eritreaiak okoznak komoly gondokat, mert sok menekült érkezett ebből az afrikai államból, és Eritreát az ENSZ menekültügyi szervezete nem tekinti biztonságos országnak. Érdeklődött az európai országok gyakorlata iránt, s hogy Magyarország mi alapján határoz meg biztonságos országnak egy adott államot.
Megállapították, hogy ezen a téren vannak hiányosságok, és Izrael és Magyarország közös érdeke, hogy az ENSZ és az EU világosabb helyzetet teremtsen. Jelenleg vannak ugyan az országokat besoroló listák, de ezek változnak, hiszen az adott országokban is változhat a helyzet, és a megítélés bizonytalan, bírók értelmezésére van bízva, ezért ebben a tekintetben egyfajta jogbizonytalanság a jellemző.
Trócsányi László elmondta, hogy Magyarország Szerbiáról a biztonságos tranzitország vélelmét állította föl, mert csatlakozási tárgyalásokat folytat az Európai Unióval és aláírt minden nemzetközi egyezményt.
A két miniszter megállapodott az információk átadásáról ebben a kérdésben, és jelezték, hogy a jövőben közös fellépésre is lehet számítani az ENSZ-ben a jogértelmezés ügyeiben.
A tárgyalások másik hangsúlyos témaköre az online gyűlöletbeszéd volt, mert mindkét országban problémát okoz az internetszolgáltatók által közzétett olyan tartalom, amely a gyűlölet felkeltésére alkalmas.
Megállapodás született arról, hogy jövő tavasszal az izraeli igazságügy-miniszter Budapestre látogat, munkacsoportot hoznak létre, és közös rendezvényt tartanak külső szakértők meghívásával az online bűncselekményekről.
Trócsányi László látogatást tett az Izraelben alkotmánybíróságként is működő Legfelsőbb Bíróságnál is, ahol Szalim Dzsubrán alkotmánybíró ismertette az izraeli alkotmányjogi sajátosságokat.
Később megismerkedett a vádlottak ingyenes jogi védelmét Izraelben ellátó állami védelmi irodával, ugyanis a helyi jogrendben nem a bíró rendel ki védőt, hanem ezt a feladatot egy állami szolgáltatás keretében végzik el.
A magyar miniszter megbeszéléseket folytatott Dan Meridor volt miniszterrel is, aki jelenleg az Izraeli Külpolitikai Tanács (Israel Council on Foreign Relations (ICFR)) elnöke.
Trócsányi László hivatalos tárgyalásain kívül felkereste Jeruzsálemben a Jad Vasem holokauszt emlékmúzeumot, ahol a történelmi kiállítás megtekintése után elhelyezte az emlékezés koszorúját és bejegyzést tett az emlékkönyvbe.
(MTI)