Magyarország aktívan kíván közreműködni az Európai Unió új migrációs politikájának kidolgozásában, de a kormánynak már az uniós döntések megszületése előtt meg kell tennie bizonyos lépéseket – mondta az igazságügyi miniszter a szegedma.hu hírportálnak.

Trócsányi László a 2015. augusztus 24-én megjelent interjúban emlékeztetett arra, hogy Európának nincs egységes válasza a menekültügyre, és a migráció nem is érinti azonos módon a tagállamokat.

Az ma már közhely, hogy az európai menekültügyi szabályozás recseg-ropog. Kétségtelen az is, hogy új szabályozásra van szükség. Ez meglehetősen nehézkes lesz, hiszen 28 tagállamnak a kompromisszumát kell elérni, ami nem egyszerű – mondta a miniszter.

Magyarországnak lépnie kellett, mert migrációs válság, menekültügyi szükséghelyzet alakult ki a térségben. A határokat csak az átkelőhelyeken, rendezett módon lehet átlépni, az elfogadhatatlan, hogy naponta 1.500 ember lépjen be az országba illegálisan – tette hozzá.

Az igazságügyi miniszter közölte: szeptemberben rendkívüli ülést tart a parlament, a Büntető törvénykönyvet akkor módosíthatják. Olyan büntetőjogi tényállások kidolgozására van szükség, amelyek a határátkelésre vonatkozó normákat védik a büntetőjog eszközével – mondta Trócsányi László. Hozzátette, hogy fontos a nagyon határozott fellépés az embercsempészekkel szemben.

„Magyarország élen jár abban, hogy határozott intézkedéseket kíván foganatosítani a migrációval kapcsolatban. Hazánk akkor is hallatni kívánja majd a hangját, amikor az Európai Unió új migrációs politikáját dolgozzuk ki” – jelentette ki.

(MTI)