Nem szükségszerű az európai ügyészség felállítása, ugyanis jelenleg is megvannak azok a keretek, amelyeken belül fel lehet lépni a korrupcióval szemben – közölte Trócsányi László igazságügyi miniszter, miután holland kollégájával, Ard van der Steurrel tárgyalt 2016. december 5-én Hágában.

A tárcavezető a tárgyalást követően arról tájékoztatta telefonon az MTI-t, hogy a kérdésben azonos állásponton voltak a holland miniszterrel, aki a törvényhozás döntése nyomán várhatóan nemmel fog szavazni a hivatal létrehozására az uniós igazságügyi miniszterek csütörtöki brüsszeli tanácskozásán.

A találkozón Ard van der Steur elmondta, a holland parlament alsóháza felkérte a kormányt, hogy ne támogassa az ügyészség felállítását, és kedden valószínűleg a szenátus is hasonlóan fog dönteni.

Ennek egyik oka, hogy úgy vélik, jelenleg is vannak olyan intézmények, mint például az uniós ügyészségi együttműködési szervezet (Eurojust), amelyek eljárnak az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekményekkel szemben. Márpedig az európai ügyészi hivatal létrehozása ennek óhatatlan meggyengítésével járna, amit "Hollandia nem tud elfogadni és ami Magyarországnak sem megfelelő" – mondta Trócsányi.

Hozzátette, nemrég Svédországban is hasonló állásfoglalást fogadott el a törvényhozás, valamint "Magyarországon és Lengyelországban is vita folyik az ügyészség létrehozásának szükségességéről vagy szükségtelenségéről".

A miniszter leszögezte, a korrupcióval szembeni fellépés rendkívül fontos mind európai, mind nemzeti szinten, azonban nem biztos, hogy "a megoldás újabb és újabb intézmények létrehozatalában van". Kicsit vissza kell venni az "integrációs dühből", inkább szünetre és az elért eredmények értékelésére lenne szükség – vélekedett.

A kétoldalú megbeszélésen kitértek a holland és a magyar igazságügyi tárca előtt álló feladatokra, az áldozatvédelem fontosságára és a migrációs válság témájára is. Utóbbi kapcsán Trócsányi hangsúlyozta, hogy a szolidaritás több módon értelmezhető, az is annak az egyik megvalósulási formája, hogy Magyarország a saját és egyben az egész európai közösség határait védi.

Trócsányi László mások mellett a holland törvényhozás több tagjával, köztük a képviselőház biztonsági és igazságügyi bizottságainak elnökeivel, illetve Jaap de Zwaannal, a Rotterdami Erasmus Egyetem professzorával is megbeszélést folytatott Hágában.

A magyar igazságügyi miniszter által vezetett delegációt Kovács Péter magyar ICC-bíró társaságában fogadta a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) argentin elnöke, Silvia Fernández de Gurmendi is. A találkozón a felek áttekintették az ICC előtt álló kihívásokat, az együttműködés fontos kérdéseit. Trócsányi László személyében első alkalommal járt magyar miniszter a bíróság székhelyén.

A miniszter multilaterális programjának jegyében egyeztetett továbbá a hágai Nemzetközi Bíróság (ICJ) hivatalvezetőjével, Philippe Couvreurrel, valamint a nemzeti nyomozó hatóságok és ügyészségek közötti európai koordinációért felelős Eurojust elnökhelyettesével, Vladislav Hamrannal és Venczl László ügyésszel, az Eurojust magyar nemzeti tagjával. A miniszter ellátogatott a Eurojust mellett működő magyar nemzeti összekötő irodába is.

(MTI, Igazságügyi Minisztérium)