A Fidesz és a KDNP mellett a Jobbik és az LMP is támogatja az Igazságügyi Minisztérium törvénytervezetét a bírósági végrehajtási rendszer átfogó megújításáról - mondta a tárca közigazgatási államtitkára az MTI-nek az előterjesztésről tartott csütörtöki, ötpárti egyeztetést követően. A tanácskozáson az MSZP szakértője megfigyelőként vett részt.

Molnár Zoltán emlékeztetett: a kormány április végén döntött arról a koncepcióról, amely szerint létrejönne a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar, a Magyar Bírósági Végrehajtó Kamara jogutódlásával. Hozzátette: a sarkalatos passzusokat nem tartalmazó tervezetet Trócsányi László igazságügyi miniszter ismertette a parlamenti frakciók képviselőivel. A tárca várja a képviselőcsoportok észrevételeit az Országgyűlésnek várhatóan a jövő héten benyújtandó előterjesztéshez.

Kép letöltésefotó: Véssey Endre

Molnár Zoltán elmondta: a tervezet a végrehajtói kamara jövőbeli jogállását és a végrehajtói szakma betöltésének feltételeit érinti, a végrehajtás anyagi jogi szabályait azonban nem tartalmazza, az a kormány őszi jogalkotási tervében szerepel.

A minisztérium április 27-én közölte az MTI-vel, hogy a bírósági végrehajtásról szóló 1994-es törvény nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mára szükségessé vált az átlátható, tisztességes, hatékony és az adósok emberi méltóságát figyelembe vevő végrehajtás szabályrendszerének megerősítése.

A kormány döntése értelmében a végrehajtói kinevezés a jövőben meghatározott időre, hét évre szól majd. Ennek lejártával a végrehajtók pályázat útján kaphatják meg újra a kinevezést. Ha egy végrehajtó munkájával kapcsolatban a hét év alatt nem merült fel megalapozott kifogás, akkor pályázat nélkül folytathatja a munkáját.

A végrehajtói szakma jogi hivatásrenddé válása érdekében a végrehajtónak jogi végzettséggel kell rendelkeznie a legkésőbb 2022-re. A jogi végzettséggel nem rendelkező végrehajtóknak a diploma megszerzéséig jogászt kell foglalkoztatniuk irodájukban.Közölték azt is: a kormány eltökélt a végrehajtási díjak csökkentésében is.

(MTI)