Az igazságszolgáltatás iránti közbizalom, valamint a hatóságok közötti szakmai együttműködés erősítése mellett az egyének és a civil közösségek önkéntes szerepvállalásának fontosságát hangsúlyozta az igazságügyi miniszter 2015. május 29-én Kaposváron, egy az áldozattá válás megelőzését célzó kétéves projektet lezáró rendezvényen.

Az áldozatsegítésben – például iskolai erőszak esetén – az állami alkalmazottak mellett mindig szükség van önkéntesekre is – mondta Trócsányi László.

Úgy fogalmazott: "azt gondolom, hogy ez is egy olyan terület, ahol még Magyarországnak tán fejlődnie kell". Hozzátette: örömmel látja és fontosnak tartja, hogy a jogi pályára készülő fiatalok között nagyon sok önkéntes van, ám még többre lenne szükség.

Az igazságügyi miniszter kifejtette: fontosnak tartja, hogy a jövőben megfelelő szakmai képzést kapjanak mindazok, akik a kormányhivatalok alatt működő igazságügyi hivatalokban áldozatvédelemmel, pártfogói felügyelettel, jogi segítségnyújtással foglalkoznak, ezért még az idén megalakul az Igazságügyi Szolgálatok Jogakadémiája, ahol központosított és professzionális, összehangolt szakmai képzést kapnak az igazságügyi szolgálatok munkatársai.

Trócsányi László a Somogy Megyei Kormányhivatal és megyei rendőr-főkapitányság közös, az iskola erőszakot a fókuszba helyező, 130 millió forint pályázati támogatással megvalósult projektjéről szólva rámutatott: az áldozattá válás megelőzésében az államnak és a helyi közösségeknek egyaránt fontos szerepük van.

Hozzátette, az állam nem tud mindent megoldani, szükség van a közösségekre, jelen esetben az iskolai közösségekre, ebben pedig a pedagógusoknak és a szülőknek is felelősségük van. A miniszter úgy vélte: a büntetőjog az iskolai erőszak esetében is pontos szankciókat fogalmaz meg az elkövetővel szemben. A cél azonban nem az utólagos büntetés, hanem a megelőzés, vagyis az, ami ennek a program is a célja – hangsúlyozta.

Közölte: tavaly az Igazságügyi Hivatal telefonos diszpécserszolgálatához 937 kiskorú veszélyeztetettsége miatt érkezett bejelentés. Ez a szám azonban "csalóka" – mondta, hozzátéve: sok esetben a szülő az iskolában próbálja kezelni a konfliktust vagy a rendőrséghez fordul.

Neszményi Zsolt megyei kormánymegbízott a konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón azt mondta: a közelmúltban egy kaposvári trafikban történt gyilkosság még inkább ráirányította a figyelmet erre a területre.

Piros Attila megyei rendőr-főkapitány kiemelte: a projekt egyik legfontosabb eredménye, hogy "csökkent a látencia, mernek jelentkezni a sértettek". Hozzátette: az is fontos előrelépés, hogy nem hivatkoznak hatáskör hiányára a különböző hatóságok "ebben a projektben újra egymásra találtunk".

A főkapitány szerint a projekt eredményességét mutatja, hogy az elmúlt két év átlagához viszonyítva az idei öt hónapban Somogy megyében a felére szorult vissza a kiskorúak veszélyeztetettsége miatt indult eljárások száma.

(MTI)