Az alaptörvényt nem szabad az 1989-es alkotmánnyal szembeállítani – mondta Gulyás Gergely, az Országgyűlés fideszes alelnöke az alaptörvény elfogadásának negyedik évfordulója alkalmából csütörtökön kezdődő nemzetközi konferenciát beharangozó, Trócsányi László igazságügyi miniszterrel együtt tartott sajtótájékoztatón a Parlamentben.

A kormánypárti politikus kiemelte: az Alaptörvény Magyarország történetében az első demokratikus legitimációval rendelkező alkotmány.

Az alkotmány közjogi rendszere kisebb hatáskörváltozásoktól eltekintve az 1989-es alkotmányt követi. Preambuluma az európai alkotmányos gondolkodással összhangban értékeket rögzít. A szabadságjogok katalógusa pedig az EU alapjogi chartájára épül – tette hozzá.

Kép letöltésefotó: Véssey Endre

Az alaptörvény újdonságai közé tartozik többek között a közpénzügyek szabályozása, az úgynevezett költségvetési fék, amely bevált, hiszen évek óta nem nő az államadóság. Az úgynevezett offshore klauzula pedig kimondja: közpénzből csak átlátható tulajdonosi szerkezetű cégek támogathatók – ismertette Gulyás Gergely.

A kormánypárti politikus rámutatott: megalapozatlannak bizonyultak azok a vádak melyek elnöki rendszer bevezetésével, abortusztilalommal, az Alkotmánybíróság megszüntetésével riogattak.

A jól működő közjogi rendszer nem okoz nehézségeket, ellenben segít megoldani a felmerülő problémákat.

Kép letöltésefotó: Véssey Endre

A kétharmados parlamenti többség elvesztésére vonatkozó újságírói kérdés kapcsán Gulyás Gergely úgy fogalmazott: minden rosszban van valami jó. A fideszes politikus szerint nem válik az alaptörvény kárára, hogy a jelenlegi választói akarat szerint az alkotmánymódosításhoz kompromisszumra, politikai oldalakon átívelő összefogásra van szükség.

Trócsányi László igazságügyi miniszter a sajtótájékoztatón elmondta: az Unió alapvető dokumentumai szerint tiszteletben tartja tagállamai alkotmányos identitását.

A nemzeti alkotmány egyszerre memoár és projekt, szövetség a múlt, a jelen, és a jövő generációi között. Alapkérdés, hogy értéksemleges, vagy értékeket rögzítő legyen-e – tette hozzá.

A konferencia előadói vizsgálják az alkotmányos identitás olyan alapvető értékeit, mint a család, a vallás, vagy a nyelv. Továbbá felmerülnek majd a szuverenitás határainak, a hatalommegosztásnak vagy a részvételi és többségi demokráciának a dilemmái, továbbá, hogy mi a legitimációja például a szakértői szervezeteknek, vagy a technokráciának az értékek meghatározásakor – mondta a miniszter.

Vannak viták, ezért kell a párbeszéd – fűzte hozzá.

Kép letöltésefotó: Véssey Endre

Kérdésre válaszolva Trócsányi László hangsúlyozta, hogy az alaptörvényt lezárt dokumentumnak tekinti, módosítását nem tartja időszerűnek

Az alaptörvény elfogadásának negyedik évfordulója alkalmából Párbeszéd és identitás címmel Budapesten megrendezendő nemzetközi konferencia első, szakmai napján, csütörtökön előadást tart több magyar alkotmánybíró és külföldi bírósági vezető mellett Martonyi János egyetemi tanár, a második Orbán-kormány külügyminisztere és Trócsányi László. A második nap, inkább politikai jellegű témái kapcsán felszólal a rendezvény fővédnöke, Orbán Viktor miniszterelnök, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és több külföldi előadó.

(MTI)