Az uniós tagállamok igazságügyi minisztereinek 2017. június 8-i luxemburgi ülésén számos területen történt fontos előrelépés.
A Tanács következtetéseket fogadott el a migráns gyermekek védelméről. Kiemelt jelentőségű, hogy a dokumentumban a tagállamok egyértelműsítik, fel kell lépni a migráns gyermekek illegálisan Európába érkezésének megelőzése érdekében. Utal emellett a szöveg a migráció kiváltó okainak kezelésére, valamint az emberkereskedőkkel és embercsempészekkel szembeni küzdelemre is. Tekintve, hogy Magyarország a migrációs nyomás által különösen érintett ország, Trócsányi László igazságügyi miniszter kiemelte, komoly problémát jelentenek a bevallott életkorral kapcsolatos visszaélések, ezért különösen fontos az életkor gyors és szakértők általi biztos meghatározása. További súlyos problémaként értékelte a miniszter, hogy a menekültügyi eljárás alatt a migráns gyermekek túlnyomó többsége eltűnik, és nagy eséllyel az embercsempészek áldozatául esik. Ez a jelenség pedig a határőrizet hatékonyságát és így a schengeni övezet biztonságát is veszélyezteti.
A tagállamok több uniós jogszabály tekintetében is megállapodtak a továbblépés alapját képező szöveg tervezetéről, azaz általános megközelítést fogadtak el többek között a digitális tartalmak szolgáltatásáról szóló irányelvről, amely lebontja szolgáltatók és fogyasztók előtt álló akadályokat a digitális tartalmak (zene, film letöltésre, felhőszolgáltatás és a közösségi média) határon átnyúló kereskedelme kapcsán. Szintén megegyezés született a miniszterek között a pénzmosással szembeni fellépésről és a személyes adatok uniós intézmények általi megfelelő kezeléséről.
A családjogi együttműködés alapkövét jelentő Brüsszel IIa. rendelet felülvizsgálatáról szóló vitában Trócsányi László kiemelte, a gyermek meghallgatására minden esetben lehetőséget kell biztosítani a szülői felelősséggel kapcsolatos eljárásokban, meghagyva ugyanakkor a tagállami bíróságok mérlegelési jogát a gyermek érdekeire is tekintettel.
A Tanács irányadó vitát folytatott továbbá az új fizetésképtelenségi eljárást létrehozó irányelv tervezetéről, amely a gazdasági nehézségekkel küzdő vállalkozások számára nyújt lehetőséget adósságaik átcsoportosítására, a hitelezőkkel történő tárgyalásra. A miniszter a vitában a tagállamoknak minél több mozgásteret biztosító szabályok mellett érvelt.
Trócsányi László az ülés margóján megbeszélést folytatott a V4-es partnerországok képviselőivel, a szlovák miniszterrel, a lengyel és cseh igazságügyi államtitkárokkal, továbbá a BENELUX országok igazságügyi minisztereivel a 2017. július 1-jén kezdődő magyar V4 elnökség tervezett igazságügyi programpontjairól, ezen belül az áldozatvédelem és jogi segítségnyújtás témájában - várhatóan szeptemberben - megrendezésre kerülő miniszteri találkozóról.
(Igazságügyi Minisztérium)