Vízkelety Mariann igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkár köszöntő beszédet mondott Fővárosi Törvényszék új épületének átadásán 2015. április 16-án. Leirat.
Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Kedves Kollégák! Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Köszönöm az Országos Bírósági Hivatal elnökének, Dr. Handó Tünde asszonynak és a Fővárosi Törvényszék elnökének, Dr. Fazekas Sándor úrnak, hogy a magyar bírói kar e jeles napja alkalmából én is itt lehetek és köszönthetem önöket.
Számomra is nagyon fontos ez a nap, mivel a Pesti Központi Kerületi Bíróság bírájaként, majd ügyvédként magam is tapasztalhattam, testközelből érzékeltem azokat a problémákat, ami abból adódott, hogy a Fővárosi Törvényszék milyen szétszórt elhelyezésével működött korábban.
Patyi Gergely államtitkár úr lemondását követően miniszter úr engem kért fel arra, hogy folytassam az Államtitkárság megkezdett munkáját, amely felkérést örömmel fogadtam el. Április 1-től töltöm be posztomat.
A korábbi évektől eltérően a Kormány egy olyan, „jogászminisztériumot”, egy jogász minisztériumot kívánt felállítani, amely képes arra, hogy a jogalkotás és az igazságügyi koordináció motorjaként hatékonyan működjön közre az előttünk álló kihívások megoldásában.
Az Igazságügyi Minisztérium a következő időszakban aktív szerepvállalással kívánja elősegíteni a társadalom tagjainak a jog területén való eligazodását.
Minisztériumunk prioritásként rögzítette az Igazságügyi Politikában, hogy helyre kell állítani az igazságszolgáltatásba vetett közbizalmat.
Tisztelt Hallgatóság!
Deák Ferenc már a dualizmus korában úgy nyilatkozott, hogy „Boldog azon haza, hol a bíró ítélete nem csak igazságot szolgáltat, hanem a hivatalába és személyébe helyezett bizodalomnál fogva megnyugvást is szerez a feleknek.”
Fontosnak tartom megjegyezni, hogy az igazságügyi tárca kezében nem kizárólag a jogalkotás a közbizalom helyreállításának eszköze.
A Minisztérium nyitni szeretne a bírósági szervezet és más jogászi hivatásrendek felé, ezért kiemelt figyelmet fordít az igazságügyi kapcsolatok újragondolására és megerősítésére, hogy a kulcsszó az együttműködés és dialógus legyen.
Tisztelt Kollégák!
Miniszter úr azt a küldetést szabta az Igazságügyi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság számára, hogy erősítse a szakmai kapcsolattartást és koordinálja az együttműködést az Országos Bírósági Hivatallal, a Kúriával, az ügyészi szervezettel, továbbá az igazságszolgáltatási tevékenységgel érintett többi hivatásrenddel egyaránt.
A bíróságok alkotmányos működéséhez a megfelelő létszám mellett az infrastrukturális feltételek megléte is elengedhetetlenül szükséges.
A bírósági épületek nagy része a XX. század első felében épült, egy részük művészettörténeti értékeket hordoz. A bíróságok intézményei mintegy 440.000 m2 alapterületen működnek, több mint 180 épületben, sajnos nem mindig méltó körülmények között.
A kormányzat már az előző ciklusban is tekintettel volt a bíróságokkal szemben megnövekedett elvárásokra, a több éves elmaradásokra, ezért alapvető működési feltételek rendelkezésre bocsátásán túl az évtizedek óta elmaradt informatikai fejlesztések és korszerűsítések is megkezdődhettek. 2013-tól a költségvetési törvényekben is kifejezésre jutott a törvényhozás és a végrehajtó hatalom elkötelezettsége a magas színvonalon működő igazságszolgáltatás iránt.
A „Margit-ház” Projekt kiemelt beruházásként valósult meg. Az épület állami megvásárlásával – amelyhez az OBH is jelentős önerőt biztosított – méltó körülmények közé kerül a Fővárosi Törvényszék Közigazgatási és Munkaügyi Bírósága, illetve a területért felelős Regionális Kollégium, a szabálysértési, valamint a peren-kívüli csoport.
A tervezett fejlesztések, valamint az összevont elhelyezés hatékonyabb munkaszervezést és munkavégzést, csökkenő megoldatlan ügyszámot, az ítélkezés minőségének javulását és mérséklődő üzemeltetési költségeket fognak eredményezni, reményeink szerint.
Egy klasszikussávált mondás szerint: a jog a jó és a méltányos művészete. Az egyetemeken napjainkban ezt úgy értelmezik, hogy a jogászi hivatásrendnek magas szintű társadalmi megbecsülést kell élveznie. Az ítélkezés helyszínéül szolgáló bírósági épületek, tárgyalótermek különleges hangulata és méltósága már önmagukban sajátos tiszteletet váltanak ki.
A Tölgyfa utcai épület – egyetértve az Elnök Úr korábbi nyilatkozatával – a Fővárosi Törvényszék legkorszerűbb és egyik legszebb új ingatlana. A bírósági munkatársaknak jó munkavégzést kívánok az új épület falai között.
(Igazságügyi Minisztérium)