Patyi Gergely államtitkár az Igazságügyi Hivatal felállításáról beszélt Magyar Hírlapnak az 2014. szeptember 29-én.

Önálló Igazságügyi Hivatal jön létre októberben, amely a szakminisztériumhoz tartozó feladatok egy részét látja el, így a többi között a jogi segítségnyújtást és az áldozatsegítést.

– Miért van szükség önálló Igazságügyi Hivatal létrehozására?

– Ez egy régi intézmény, amely több néven futott korábban. Az új hivatal az önálló Igazságügyi Minisztérium felállásának egyik eleme, a szaktárcának szüksége van egy olyan háttérintézményre, amely a feladatok egy részét elvégzi. Szükség van a hivatalra a jogorvoslati rendszer megőrzése érdekében is, hiszen egyes hatósági ügyekben, amelyekben a hivatal jár el, a minisztérium jelenti a jogorvoslati fórumot. A tárca a jövőben a jelenlegieken túl további feladatokat is delegálhat a hivatalhoz, de ezekről még nincs döntés.

– A szervezet feladataihoz tartozik a jogi segítségnyújtás és az áldozatsegítés. Ez mit jelent a gyakorlatban?

– Utóbbi az uniós, európai jogból fakadó kötelezettségeink ellátásából következik, és a bűncselekmények áldozatainak nyújtandó lelki, pszichológiai, sőt adott esetben anyagi segítségnyújtást takarja. A jogi segítség a védelemhez, képviselethez való jogon alapul, ha valakinek például nincs pénze ügyvédet fogadni, a hivatal segíthet a megfelelő védő, képviselő biztosításában.

– A hivatal létrehozását tartalmazó kormányrendelet október 1-jén lép hatályba. Ekkor áll fel az új hivatal is?

– Igen, de ez nem jelent markáns változást, inkább csak egy szervezeti, szakmai irányítást erősítő lépés. Az új hivatalnak még nincs kijelölt vezetője, de a minisztérium mindenképpen arra törekszik, hogy szakmai alapon válasszon főigazgatót és további vezetőket.

(Magyar Hírlap)