Az igazságügyi szakértői problématérképet október közepe táján szeretnénk nyilvánosságra hozni – közölte Patyi Gergely államtitkár a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában 2014. szeptember 24-én. Az interjú leirata.

Mv: Úgy tűnik nekem, a Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara elnökségének az állásfoglalásából, összegzéséből, hogy a felvetett problémák az igazságügyi szakértőknek a szakmai hozzáértéséről, felelősségéről, egyáltalán a kamarának a helyzetéről, azok nem a Rezesová-ügynél kezdődtek. Régóta vészharangot kongatnak sok minden miatt, hosszú lenne felsorolni. Itt van a stúdióban az Igazságügyi Minisztérium igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkára, Patyi Gergely, jó reggelt kívánok!

Patyi Gergely: Jó reggelt kívánok! 

Mv: Pénz, paripa, fegyver – ez hiányzik körülbelül a szakértői kamarának ahhoz, hogy egyébként törvényben is meghatározott feladatait el tudja látni. Így látja?

Patyi Gergely: Részben így látom, ezeket egyébként én nyilatkoztam, hogy körülbelül ezek a hiányok állnak fönn. 

Mv: Ezt a szakértői kamara elnökségi állásfoglalása is tartalmazza, például azt, hogy a jogalkotó minden szakértő számára kötelező tagságot ír elő, ugyanakkor ehhez nem tart, nem biztosítja a feltételeket. Ezzel is egyetért?

Patyi Gergely: Részben igen, hogyha a feltételeken a gazdasági feltételeket értjük, akkor a szakértők a kamarát a saját tagdíjukból tartják fenn, ez kétségtelen. 

Mv: Ez elegendő lehet, vagy pedig szükség van állami támogatásra?


Patyi Gergely: Úgy tűnik, hogy ebben a formában nem elegendő a finanszírozás, ezért ezt át kell gondolnunk. 

Mv: Abban az októberre tervezett állásfoglalásban, amelynek a célja az igazságügyi szakértők rendszerének az átalakítása, tartalmazni fogja ezt a pénzügyi, anyagi, gazdasági rendezést?

Patyi Gergely: Igen, valamilyen formában szükséges ezzel a kérdéssel foglalkozni, tehát gondolkodunk abban, hogy hogyan lehet a kamara finanszírozását megfelelő szintre hozni. 

Mv: Hogyan?

Patyi Gergely: Például úgy, hogy a kirendelési díjak egy részét közvetlenül a kamara kapja meg, tehát nem a szakértők tagdíjából, vagy csak abból tartjuk fenn a kamarát, hanem a kirendelési díjak egy részéből. 

Mv: A másik, amit felvetnek, hogy tulajdonképpen nem megfelelő, hát leegyszerűsítve, a minőségellenőrzése a szakértőknek. Mennyi igazságügyi szakértő dolgozik az országban?

Patyi Gergely: Nagyságrendileg egy 3800 magánszakértő, tehát egyéni szakértőként dolgozik, és ezen kívül céges szakértők is vannak tehát olyan 4300-4500 körüli összességében a szakértők száma. 

Mv: Pontos, áttekinthető, követhető a lista?


Patyi Gergely: Alapvetően igen, vannak problémák, például hogyha valaki elhunyt és nem jelenti be a családtagja sem a kamarának, sem az Igazságügyi Minisztériumnak, úgy elképzelhető, hogy vannak olyan szakértők is a listán, akik már sajnos nem élnek. 

Mv: Van annak valamilyen összkövetkezménye, jelzése ebben a szakértői listában, akik egyértelműen, bizonyíthatóan valamilyen fajta visszaélést és szakmaiatlanságot követnek el?

Patyi Gergely: A nem megfelelő eljárási rend következményeit, azt a rendszer tudná kezelni, amennyiben megfelelő inputokat kapna a rendszer hozzá, de ehhez az kell, hogy a kirendelő hatóságok ezeket a problémákat jelezzék. 

Mv: Annak mi az oka, hogy elvették a kamaráktól azt a jogot, hogy a saját tagjaikról egy megfelelő nyilvántartást vezessenek?

Patyi Gergely: Én azt gondolom, hogy már korábban is léteztek problémák, és ebbe az irányba hatott a korábbi szabályozás, hogy ne a kamara végezze a nyilvántartást. 

Mv: Ezt az állásfoglalást, amit hogyha jól tudom, október közepére ígérnek, ezt kikkel egyeztették? Ott ültek, ott ült az összes szakmai szervezet, vagy október közepétől azt fogjuk hallani, hogy hát pont velünk nem egyeztettek, pedig mi értünk hozzá a legjobban?

Patyi Gergely: Egy pici félreértés van, ugye a kommunikációban mi azt nyilatkoztuk, hogy a problématérképet készítettük el és tesszük nyilvánossá októberre, és ezt követően indul meg a koncepció kialakítása, amiben a szakértőkre, mint szakmai szervezetre abszolút számítunk. 

Mv: De láthatóan a probléma térképet az Igazságügyi Szakértői Kamara elkészítette. Sőt, hogyha jól látom, akkor már nem a Rezesová-ügy kapcsán készítette el, hanem jóval korábban.

Patyi Gergely: Az Igazságügyi Minisztérium készítette el, tehát nem a kamara, tehát ez a mi kezdeményezésünk, és ez már a Rezesová-ügy előtt megindult, ez a folyamat, tehát ilyen szempontból nem közvetlen az ügy váltotta ki ezt a munkát, ez egy tervezett munka, észlelte az Igazságügyi Minisztérium már korábban is, hogy vannak problémák a területen. 

Mv: Mikor fogjuk látni ezt a tervezetet, vagyis mikor folytatjuk a beszélgetést?

Patyi Gergely: A tervezetet, tehát a problématérképet, azt október közepe táján szeretnénk nyilvánosságra hozni, és ezt követően fog megindulni az a munka, ami a kialakítandó szabályozás irányait fogja felvetni. 

Mv: Akkor folytatjuk a beszélgetést, az előző percekben Patyi Gergely igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkárral beszélgettem.

(Igazságügyi Minisztérium)