Vízkelety Mariann államtitkár az alábbi köszöntőbeszédet mondta az Igazságügyi Minisztérium Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíjának átadóünnepségén a Pécsi Tudományegyetemen 2016. április 4-én.

Tisztelt Rektor Úr! Tisztelt Dékán Úr! Tisztelt Dékánhelyettes Úr!
Kedves Meghívottak!

Szeretettel köszöntök minden kedves jelenlévőt!
A mai ünnepség alapját a magyar Kormány egy 2014-ben hozott döntése alapozta meg. 2014-ben a Kormány úgy döntött, hogy az Igazságügyi Miniszter feladatául szabta a jogi felsőoktatás és tágabb értelemben a jogászi hivatásrendek szakmai fejlesztésének elősegítését.  2014-től tehát az Emberi Erőforrások Minisztériumának a felsőoktatást érintő intézkedései mellett az Igazságügyi Minisztérium is hozzájárul az egyetemi jogi karok fejlesztéséhez.  E feladatot a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló Kormányrendelet úgy határozza meg, hogy az igazságügyi miniszter „együttműködik a jogi képzési tevékenységet folytató egyetemek vezetőivel, értékeli a jogászképzés helyzetét és arról tájékoztatja a Kormányt.” Ennél átfogóbban fogalmaz az igazságügyi politikáról szóló Kormányhatározat, mely szerint: „szükséges a jogászképzés színvonalának emelése, a jogászi hivatás védelme és a jogászi identitástudat növelése.” Fentiek alapján hangsúlyozni kívánom, hogy a jogászképzés színvonalának emelése az igazságügyi politika egyik stratégiai célkitűzése.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Igazságügyi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárként az a feladatom, hogy a Minisztérium részéről kapcsolatot ápoljak a jogász hivatásrendekkel, vagyis a legtöbb jogászt foglalkoztató intézményekkel, a jelenlegi joghallgatók reménybeli munkáltatóival: a bírói, ügyészi, ügyvédi, közjegyzői szervezetekkel. A velük folytatott intenzív munka során világossá vált, hogy szakmailag felkészült, motivált és erkölcsileg szilárd, ifjú kollégákra mindenütt nagy igény van és lesz a jövőben is!

Mind az igazságügyben, mind a közigazgatásban nagy szükség van felkészült jogászokra. Olyan jogászokra, akik képesek a társadalom normális működése mellett törvényszerűen jelentkező konfliktusok minimalizálására és rendezésére, mégpedig kiszámítható, jogállami keretek között. Vessünk egy pillantást bármely televíziós vagy internetes hírösszefoglalóra, és azt látjuk, hogy egy társadalom akkor sikeres, stabil és vonzó - úgyis mondhatnánk, hogy akkor versenyképes -, ha hosszútávon kiszámítható és igazságos konfliktusrendezési eljárásokat működtet.
A Kormány ezt ismerte fel, amikor a 2016-os költségvetési évtől kezdődően 500 millió forint forrást különített el jogtudományi kutatásokra és tehetséggondozásra.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Létezik olyan vélemény is, hogy a jelenleginél több jogászra nincs szükség. A tények nem erről tanúskodnak. A jogászképzés helyzetét feltáró kormány-előterjesztés készítésekor statisztikai adatok sorát vizsgáltuk meg, és a számok nem igazolták vissza ezt a véleményt. Ennek tükrében meggyőződésem, hogy nincs jogász túlképzés Magyarországon. A felsőoktatáson belül arányait tekintve hozzávetőleg az EU átlagának felel meg a magyar joghallgatók száma.
Azonban nemcsak elegendő jogászra, hanem jobb és képzettebb jogászokra van szükség!  A közeli jövő jogász nemzedékének nem csak a klasszikus jogágak beható ismereteivel kell rendelkeznie. Ezeken túl a hétköznapokban is élesen felvetődő kérdéseket kell majd eldöntenie, amelyeket ma még a bioetika, vagy éppen a nano-technika vagy a robot-technika etikai kérdéseinek elvont területére sorolunk. A technológia és az emberi kultúra gyors és gyökeres változása várhatóan számos olyan etikai problémát fog felvetni, amelyeket ma még nem lehet pontosan látni. Az azonban bizonyos, hogy a morális kérdések igazságos, méltányos, megbízható rendezése az emberi társadalmak egyik fontos stabilitási, fenntarthatósági kérdése marad.

Az IM Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíj és az IM Tanulmányi Jogászösztöndíja arra szolgál, hogy megkönnyítse az egyetemi létet és a tanulást azok számára, akik elnyerik azt. Remélem, hogy az ösztöndíjak másodlagos hatása még ennél is nagyobb lesz: még vonzóbbá válik a teljesítmény, és többen kapnak kedvet, hogy jövőre megpályázzák a Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíjat.

Mindezekre tekintettel hadd buzdítsam önöket szorgalmas tanulásra és kutatásra. Kérem, ne elégedjenek meg a múlt leckéivel! Keressenek új utakat, az új problémákhoz pedig új megoldásokat!

Útjukon pedig kísérjék Önöket Vladár Gábor jogtudós, volt igazságügyi miniszter gondolatai: „A jog nem csak az ész dolga, nem csak paragrafusok logikus rendje, hanem a szív dolga is. Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy az embereknek csináljuk a jogot, hogy boldogabbá, erkölcsileg jobbá tegyük őket.”

Köszönöm megtisztelő figyelmüket!

(Igazságügyi Minisztérium)