Vízkelety Mariann államtitkár A jogalkotás és a bírói gyakorlat kölcsönhatásának aktuális kérdései című konferencián az alábbi záróbeszédet mondta 2016. február 29-én. Leirat.

Tisztelt Elnök Úr!
Kedves Kollégák!

Mindenekelőtt szeretném megköszönni Darák Péter elnök úrnak az együttműködést a konferencia megszervezésében, az előadóknak a tartalmas szakmai előadásokat, az érdeklődő hallgatóságnak pedig a kitartó, megtisztelő figyelmet.

Az elhangzott előadások kitűnően rávilágítottak a jogalkotás és jogalkalmazás közötti kölcsönhatás néhány lényegi pontjára. Bemutatták emellett azt is, hogy az összetett kodifikációs folyamat előkészítő szakaszához tartozik – ahogy Vladár Gábor írta – az elemző vizsgálódás is, amelyhez a jogalkotási törvénybe foglalt feladat, a jogszabályok hatályosulásának figyelemmel kísérése kapcsolódik. E szakmai-elemző munka az Igazságügyi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság kiemelt feladatai közé tartozik. A tudományos módszerek alkalmazása az objektivitásra törekvő megközelítéshez ad segítséget, ami a megalapozottságot erősíti. Az eredmények a jogalkotó tájékoztatását szolgálják azzal, hogy szakmai támpontokat nyújtanak a tulajdonképpeni jogszabályszerkesztés számára. A szakmai információk birtokában könnyebben születhet döntés arról, hogy szükség van-e egyáltalán jogalkotásra egy konkrét kérdésben, de arról is, hogy szabályozási igény esetén melyik megoldás kerüljön kiválasztásra a több lehetséges közül. Természetesen az elemzések által tett megállapítások nem kötik, „csak” segítik, támogatják a jogalkotót.

Ki kell emelnem, hogy ez a tevékenység – céljából fakadóan – eltér a Kúrián végzett bírósági joggyakorlat elemzéstől. Az Államtitkárságon végzett szakmai elemző munka nem a bírósági döntések kritikájára irányul, célja nem a jogegység vizsgálata. Elkerülhetetlen azonban, hogy a jogszabályok hatályosulását elsősorban a jogalkalmazáson vizsgáljuk, amelynek legjobban hozzáférhető és egyben autentikus forrásai a bírósági határozatok. Feladatunk tehát ezek elemzésével a jogszabályok gyakorlatban való hatályosulásának feltárása, nem pedig a bírósági gyakorlat értékelése.

A mai, Kúriával közösen megrendezett konferencia kitűnő alkalom volt arra, hogy felvillantsa: bár a két intézmény eltérő céllal és rendeltetéssel bír, azok ki is egészítik egymást, ahogy általában véve is szoros a kapcsolat jogalkotás és jogalkalmazás között. A jogszabályok gyakorlati érvényesülése ugyanis jelentős részben, bár nem teljes mértékben, a bírósági jogalkalmazás folyamatában történik, így az eltérő célú és típusú szakmai elemzések egyaránt fontos következtetések levonását teszik lehetővé.

Az igazságszolgáltatásba vetett közbizalom további erősítése folyamatos együttműködést kíván a tág értelemben vett igazságügyi szféra szereplői között. Párbeszédet, ahogy Elnök úr említette bevezető előadásában. A szakmai alapú együttgondolkodás kiváló példáját adta a mai napon sikerrel lezajlott konferencia is. Bízom benne, hogy ez a szakmai-tudományos együttműködés a jövőben is folytatódni fog, s az elhangzott előadások egy közös kiadványban is megjelenthetnek - de addig is az Igazságügyi Minisztérium honlapján elérhetőek lesznek.

Végezetül: szeretném megköszönni részvételüket és megtisztelő figyelmüket!

(Igazságügyi Minisztérium)